Tak wygląda największy radioteleskop świata
W chińskiej prowincji Guizhou, właśnie rozpoczęto realizację gigantycznego przedsięwzięcia w dziedzinie astronomii, które pozwoli nam zajrzeć w głąb Wszechświata i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości, a nawet przyspieszy poszukiwania obcych cywilizacji...
Państwo Środka przeznacza niebotyczne kwoty na wszelkiej maści badania naukowe, które w niebagatelny sposób uzupełniają naszą wiedzę o otaczającym nas świecie. To bardzo cieszy, ponieważ zarówno na Ziemi, jak i w otchłani kosmosu, czeka na nas jeszcze wiele do odkrycia.
Tymczasem w prowincji Guizhou, właśnie rozpoczęto realizację gigantycznego przedsięwzięcia w dziedzinie astronomii, które pozwoli nam zajrzeć w głąb Wszechświata i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości, a nawet przyspieszy poszukiwania obcych cywilizacji.
Otóż rozpoczęła się tam budowa największego na świecie radioteleskopu o nazwie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope). Dzięki niemu świat nauki będzie mógł prowadzić obserwacje nieba z niesłychaną dokładnością i zasięgiem nawet 3 razy większym niż dotychczas było to możliwe.
Chiński radioteleskop będzie składał się z aż 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku długości 11 metrów. Abyście mogli sobie wyobrazić, jaki to będzie olbrzym, pomyślcie, że czasza będzie miała 500 metrów średnicy.
Dzięki tym parametrom FAST będzie największym na świecie radioteleskopem o pojedynczej czaszy. Dla porównania, drugi co do wielkości radioteleskop w Arecibo ma czaszę o średnicy zaledwie 305 metrów.
Projekt warty ponad 100 milionów dolarów jest realizowany w górach, w prowincji Guizhou, z dala od wszelakich miast, które mogłyby zakłócić jego pomiary.
Co ciekawe, FAST, z uwagi na swoje możliwości, zostanie również wykorzystany przez Stephena Hawkinga i Jurija Milnera w pracach nad programem .