Tak wygląda wiązanie wodorowe
Wiązanie wodorowe powstaje gdy atom wodoru łączy się z pomocą wiązania kowalencyjnego z innym atomem o wysokiej elektroujemności posiadającym wolne pary elektronowe. Tak wygląda teoria, a w praktyce umożliwia ono istnienie ziemskiego życia jakim je znamy.
Wiązanie wodorowe powstaje gdy atom wodoru łączy się z pomocą wiązania kowalencyjnego z innym atomem o wysokiej elektroujemności posiadającym wolne pary elektronowe.
Tak wygląda teoria, a w praktyce umożliwia ono istnienie ziemskiego życia jakim je znamy, bo to z jego pomocą tworzą się pewne struktur białek, kwasów nukleinowych i wielu innych złożonych substancji o ogromnym znaczeniu biologicznym. A teraz, dzięki pracy chińskich naukowców możemy zobaczyć jak ono faktycznie wygląda.
Chińscy badacze z tamtejszej Narodowej Akademii Nauk dokonali tego przy użyciu mikroskopu sił atomowych - urządzenia wykorzystującego do obrazowania sondę skanującą, która oscyluje ponad badanymi cząsteczkami - a ze zmiany w częstotliwości jej drgań uzyskuje się obraz badanego obiektu.
Technika ta pozwala na uzyskanie rozdzielczości wyższej nawet niż w skaningowym mikroskopie tunelowym, a jeszcze w tym roku udało się z jej pomocą dostrzec po raz pierwszy atomy tworzące wiązanie kowalencyjne.
Źródło: