Tak wygląda zamrożony Wodospad Niagara
Media obiegła sensacyjna informacja, że podczas fali rekordowych mrozów, która nawiedza w ostatnich dniach Amerykę Północną, całkowicie zamarzł słynny Wodospad Niagara. Ale czy to prawda? Pora rozwiać wszelkie znaki...
Najpierw media społecznościowe, a później już wszędzie można było znaleźć informację, jakoby tęgie mrozy, rzędu ponad minus 30 stopni, spowodowały całkowite zamarznięcie Wodospadu Niagara na granicy USA i Kanady.
Historyczna wspinaczka na Wodospad Niagara w lutym 2015 roku.
Oczywiście są to fałszywe pogłoski, ponieważ najnowsze zdjęcia wykonane przez turystów i pracowników pomnika przyrody, pokazują, że lód pokrył tylko część wodospadu, gdzie nurt opadającej wody był najwolniejszy.
Częściowo zamarznięty Wodospad Niagara w połowie lutego 2015 roku.
Wodospad nie zamarzł w całości, ponieważ fale mrozów, choć były intensywne, to jednak utrzymywały się zaledwie kilka dni. To zbyt krótko, aby 300 tysięcy litrów wody, spływających z prędkością 10 metrów na sekundę, mogło zamarznąć.
Niagara ostatnio zamarzła 103 lata temu
Ale to, co w dzisiejszych czasach już się nie zdarza, miało miejsce dawno temu. 3 lata temu miała miejsce 100. rocznica ostatniego całkowitego zamarznięcia Niagary.
Zamarznięty Wodospad Niagara sprzed ponad 100 lat.
W 1912 roku długotrwałe mrozy w połączeniu z mgłą sprawiały, że lód pokrył dwie 50 metrowe kaskady. Mieszkańcy nie mogąc wyjść z podziwu, całymi rodzinami wybierali się na spacery w pobliże tego cudu natury.
Jednym z celów ich pielgrzymki było oczywiście dotarcie do samej krawędzi wodospadu, tam gdzie zazwyczaj przepływają hektolitry wody i znalezienie się w tym miejscu byłoby w zwyczajnych warunkach absolutnie niemożliwe, bo taka jest natura ludzka.
Zamarznięty Wodospad Niagara sprzed ponad 100 lat.
Podobne zjawiska zdarzały się w dziewiętnastym i dwudziestym wieku kilkukrotnie. Wcześniej m.in. niezwykle srogą zimą z przełomu 1847 i 1848 roku. W tym drugim okresie pierwszy raz w spisanej historii skuta lodem została rzeka prowadząca od ujścia jeziora Erie aż do Niagary.
Olbrzymia kra zatamowała przepływ wody rzeką i w ostateczności wodospad przestał istnieć, na całe 40 godzin. Mieszkańcy regionu, którzy przybyli na miejsce, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Historyczne zjawisko nazwano "suchymi dniami Wodospadu Niagara".
Zamarznięty Wodospad Niagara sprzed ponad 100 lat.
Lodowisko zapanowało na drogach we wszystkich regionach pogranicza stanu Nowy Jork i kanadyjskiej prowincji Ontario. Konie wraz z powozami ślizgały się na drogach, co prowadziło do licznych kolizji i wypadków.
Zimy obecnie są coraz cieplejsze, więc w całości nie zamarza ani jezioro Erie, ani też Niagara. Miejscowej ludności pozostaje więc tylko wspominać z pokolenia na pokolenie to, co wydarzyło się ostatni raz ponad 100 lat temu i opowiadać o tym swoim wnukom i prawnukom.