Trzy zdjęcia i garść informacji o Plutonie
We wtorek sonda kosmiczna New Horizons przeleciała obok Plutona i jego pięciu księżyców. Na Ziemię docierają wciąż to nowe zdjęcia i dane pomiarowe, które fascynują nie tylko naukowców, lecz wszystkich amatorów astronomii. Zobaczmy prawdziwe oblicze Plutona.
Wczoraj wieczorem NASA zaprezentowała kolejne niesamowite zdjęcia z misji sondy New Horizons. Tym najważniejszym jest oczywiście zdjęcie Plutona, które wykonane zostało w dużej rozdzielczości. Ukazuje ono zbliżenie na pasma górskie zbudowane z lodu wodnego. Najwyższe z nich mają wysokość nawet 3 kilometrów.
Maksymalne zbliżenie pasm górskich na Plutonie. Fot. NASA / New Horizons.
Przedstawiciele NASA są zdania, że lodu wodnego na Plutonie nie brakuje. Tymczasem opinia publiczna ekscytuje się ostatnim zdjęciem planety karłowatej przed największym zbliżeniem sondy do Plutona. Najwięcej emocji budzi oczywiście jasny obszar, który jednym przypomina serce lub ogon wieloryba, a innym pośladki lub słynnego psa Pluto. Naukowcy postanowili nazwać ten obszar "Region Tombaugh", od nazwiska odkrywcy Plutona.
Pluton z odległości 766 tysięcy kilometrów. Fot. NASA / New Horizons.
Po raz pierwszy opublikowano również zdjęcie Charona, największego księżyca Plutona. Tym razem za najbardziej ciekawy obszar uznano ciemną plamę w północnej części jego tarczy. Naukowcy żartobliwie nazwali go "Mordor", od nazwy krainy położonej w Śródziemiu we "Władcy Pierścieni", powieści J.R.R. Tolkiena.
Pluton z odległości 766 tysięcy kilometrów. Fot. NASA / New Horizons.
Kolejnym intrygującym obszarem jest wielkie pęknięcie na krawędzi zachodniej części tarczy Charona. To olbrzymi kanion głęboki na 6-10 kilometrów. Zdjęcie zostało wykonane z odległości 466 tysięcy kilometrów.
Charon, największy księżyc Plutona, w pełnej okazałości. Fot. NASA / New Horizons.
Ostatnim zdjęciem, które opublikowała właśnie NASA, jest dość niewyraźna fotografia Hydry, kolejnego księżyca Plutona. Od razu rzuca się w oczy jej nieregularny kształ, przypominający z wyglądu planetoidę. Badacze porównali go do ziemniaka. Obiekt ma 33 na 43 kilometry.
Hydra, jeden z księżyców Plutona. Fot. NASA / New Horizons.
Pozostaje nam czekać na kolejne fascynujące zdjęcia Plutona i jego towarzyszy.