W Dubaju powstanie marsjańska baza
Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że przemysł kosmiczny prężnie się rozwija i można sporo na nim zarobić, więc głupio byłoby nie skorzystać. A jest o co walczyć, ponieważ przemysł ten wycenia się na 300 miliardów dolarów rocznie. W ten sposób Arabowie mogliby...
Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że przemysł kosmiczny prężnie się rozwija i można sporo na nim zarobić, więc głupio byłoby nie skorzystać. A jest o co walczyć, ponieważ przemysł ten wycenia się na 300 miliardów dolarów rocznie. W ten sposób Arabowie mogliby w korzystny sposób ulokować swoje pieniądze pochodzące z ropy, aby zapewnić sobie bogactwo, nawet gdy już ona się skończy.
Rząd ZEA planuje wysłać na Marsa kilka misji, w postaci sond kosmicznych i satelitów, a pierwsza, ochrzczona nazwą Nadzieja, wystartuje już w 2020 roku. Jej celem będzie obserwacja atmosfery Czerwonej Planety i zachodzących w niej zmian.
Wizja marsjańskiej bazy na Ziemi. Fot. Dubai Media Office.
Arabscy naukowcy, podobnie jak ich koledzy z innych części świata, chcą zrozumieć, dlaczego Mars stał się tak jałowym miejscem, krajobrazem podobnym do ich kraju, i czy będzie możliwość w przyszłości się na nim osiedlenia. Ale to nie koniec ich wielkich planów.
Rząd stworzył też projekt Mars 2117, który zakłada budowę tam pierwszego miasta. Jak sama jego nazwa wskazuje, metropolia ma być gotowa do roku 2117, czyli Arabowie mają na to jeszcze 100 lat. Możemy być pewni, że swojego słowa dotrzymają, patrząc z perspektywy innych niesamowitych projektów, które są realizowane na przykład tylko w samym Dubaju.
Wizja marsjańskiej bazy na Ziemi. Fot. Dubai Media Office.
Dlatego rząd właśnie powołał do życia projekt Mars Science City. Przewiduje on budowę pierwszej marsjańskiej kolonii na Ziemi. Miasto obejmie swoją powierzchnią aż 176 tysięcy metrów kwadratowych i większość budynków powstanie z pomocą drukarek 3D. Rząd chce przeznaczyć na swój projekt 140 milionów dolarów.
Wizja marsjańskiej bazy na Ziemi. Fot. Dubai Media Office.
W marsjańskim mieście na arabskiej pustyni będą odbywały się symulacje codziennego życia na Czerwonej Planecie. Naukowcy będą testowali tam sprzęt budowlany, przeprowadzali eksperymenty, opracowywali systemy produkcji wody czy żywności i szkolili pierwszych kolonizatorów.
Wizja marsjańskiej bazy na Ziemi. Fot. Dubai Media Office.
"Nowy projekt to kolejny krok w kierunku wiodących wkładów Zjednoczonych Emiratów Arabskich w światowy ruch naukowy. Staramy się być przykładem i motywować innych do uczestnictwa oraz przyczyniania się do postępu ludzkości i jej marszu w przestrzeń kosmiczną" - powiedział szef rządu, Dubaju Sheikh Mohammed bin Rashid.
Źródło: / Fot. Dubai Media Office