W roku 2031 odkryjemy życie na Europie?

Ludziom od niepamiętnych czasów marzyło się sięgnięcie gwiazd. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii kosmicznych, w ubiegłym wieku nasza cywilizacja rozpoczęła realizację tych niesamowitych planów. Wysłane przez nas sondy kosmiczne pokazały nam...

Ludziom od niepamiętnych czasów marzyło się sięgnięcie gwiazd. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii kosmicznych, w ubiegłym wieku nasza cywilizacja rozpoczęła realizację tych niesamowitych planów. Wysłane przez nas sondy kosmiczne pokazały nam...

Ludziom od niepamiętnych czasów marzyło się sięgnięcie gwiazd. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii kosmicznych, w ubiegłym wieku nasza cywilizacja rozpoczęła realizację tych niesamowitych planów. Wysłane przez nas sondy kosmiczne pokazały nam, jak wyglądają inne, tajemnicze dotąd planety i ich księżyce w naszym Układzie Słonecznym.

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) oświadczyła ostatecznie, że planuje misje na Europę, jednego z największych księżyców Jowisza, który fascynuje naukowców i fanów sci-fi od ponad dwóch dekad.

Reklama

Jest tak dlatego, że pod lodową skorupą kryje się tam ogromny ocean, w którym mogą rozwijać się najróżniejsze formy życia. Misje dwóch sond kosmicznych na Europę i lądownika planowane są po roku 2020, a rozpoczęcie badań po 2031 roku.

Plany NASA po prostu rozpalają wyobraźnię, tym bardziej, że naukowcy ogłosili niedawno, że dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a udało się odkryć tam pióropusze pary wodnej, wydobywające się spod lodowej powierzchni dzięki gejzerom.

Według analiz, para wodna unosi się na wysokość aż 200 kilometrów ponad powierzchnię lodu, a następnie opada. Naukowcom udało się uwiecznić to zjawisko nad obszarem południowego bieguna księżyca.

To niezwykle cenna wiadomość, gdyż jeśli naprawdę znajduje się tam woda, a mówi się, że jest jej dwa razy więcej niż na Ziemi, to i jest wielce prawdopodobnie, że i również życie, podobnie, jak ma to miejsce na naszej planecie.

Sonda jednak nie będą orbitowały wokół księżyca, tylko Jowisza, ze względu na duże promieniowanie. Ale w trakcie badania największej planety Układu Słonecznego, będą również zapuszczać się nieco dalej (około 45 przelotów) i wykonywać zdjęcia oraz badać, przy pomocy radaru, parę wodną na Europie, dzięki czemu poznamy ją jeszcze lepiej.

To niesłychanie świetna wiadomość, gdyż będzie mogli zobaczyć ten fascynujący obiekt z wyjątkową szczegółowością, przy zastosowaniu niemal naturalnych kolorów, które odbiera ludzkie oko.

NASA przewiduje też wysłanie, wraz z jedną z sond, zaawansowanego technicznie lądownika/próbnika. Według planu urządzenie ma wylądować na lodowej powierzchni i przeprowadzić w niej szereg odwiertów. W trakcie badań pobrane zostaną próbki, a następnie zbadane przy pomocy mobilnego laboratorium.

Europa jest jednym z najciekawszych księżyców w całym Układzie Słonecznym. Jego prawie płaska powierzchnia poprzecinana jest wieloma pasami. To pęknięcia gruntu, które świadczą o tym, iż księżyc jest młody i nadal dochodzi tam do aktywności tektonicznej. Szczeliny wypełnione są kwasem siarkowym i , stąd ciemniejszy ich kolor.

Dane z sondy Galileo wskazują na istnienie pod warstwą lodu gigantycznych pokładów słonej wody. Zbiornik ten, podczas procesu tworzenia się, spowodował załamanie znajdującego się nad nimi lodu.

Sądzi się, że wody jest na Europie nawet 2-3 razy więcej niż w oceanach na Ziemi. Są to bardzo korzystne warunki potrzebne do formowania się i rozwoju pozaziemskiego życia, ponieważ mieszania lodu z wodą w stanie płynnym, mogła uzyskać tę najważniejszą "iskrę".

Aby potwierdzić tę teorię, konieczne będzie wysłanie na powierzchnię , które przedostaną się przez lód i zapuszczą w toń obcego oceanu. Jednak nie stanie się to szybciej niż za 20 lat.

NASA planuje obecnie dwa spotkania w celu omówienia szczegółów misji Europa Lander, które odbędą się w dniu 19 marca i 23 kwietnia bieżącego roku. Plany misji na lodowe księżyce Jowisz ma również Europejska Agencja Kosmiczna. Start rakiety Ariane 5 z sondą Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) ma nastąpić w 2022 roku.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy