W tym roku na orbicie powstanie pierwsza szklarnia. Może rozwiązać problem głodu

NASA marzą się orbitalne szklarnie, w których będzie można hodować żywność nie tylko dla astronautów, ale również dzięki nim rozwiązać problem głodu na naszej planecie. W jaki sposób? Bardzo prozaiczny!

W tym roku na orbicie powstanie pierwsza szklarnia. Może rozwiązać problem głodu
W tym roku na orbicie powstanie pierwsza szklarnia. Może rozwiązać problem głoduGeekweek

Amerykańska firma Nanoracks zamierza jeszcze w tym roku zbudować na ziemskiej orbicie pierwszą szklarnię. Naukowcy mają w niej zacząć hodować najróżniejsze eksperymentalne warzywa. Celem nie jest produkcja żywności dla Ziemian, ale stworzenie, na drodze modyfikacji genetycznych, nowych odmian warzyw, które będą potrafiły przetrwać na Ziemi w najbardziej ekstremalnych warunkach środowiskowych. Mają to być rośliny, jakich nigdy nie będzie można stworzyć na Ziemi.

Jeśli takie warzywa poradzą sobie w warunkach kosmicznych, a mianowicie mikrograwitacji i małych zasobów, bez problemu będzie można je wykorzystać w uprawach również w krajach, gdzie panuje nieurodzaj, a przez to bieda i głód. Naukowcy nie oczekują, że nowe gatunki warzyw całkowicie zlikwidują problem głodu i niedożywienia, ale na pewno pozwolą ograniczyć koszty produkcji żywności i przez to sprawią, że rozwinie się rolnictwo na tych terenach, w których obecnie występuje jałowa ziemia.

„COVID i problem zmian klimatycznych naprawdę otworzyły nam oczy na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych” - powiedział Jeffrey Manber, dyrektor generalny Nanoracks. „Uważamy, że istnieje ścieżka badawcza, w której przestrzeń kosmiczna może być jednym z rozwiązań przyczyniających się do przezwyciężenia zmian klimatycznych i rosnących zagrożeń związanych ze zmianą klimatu na Ziemi i nadchodzącym widmem głodu” - dodał Manber w wywiadzie dla Space.com.

Pierwsza kosmiczna szklarnia będzie nosiła nazwę StarLab i ma powstać do końca bieżącego roku. Docelowo firma Nanoracks zamierza zbudować na orbicie o wiele większe obiekty szklarniowe. Może śmiało rzec, że w przyszłości będą to takie hipermarkety ze świeżą żywnością dla kosmicznych podróżników, którzy będą mogli zatrzymać się i zjeść coś zdrowego czy pożywnego w swojej podróży np. na Księżyc czy Marsa.

Źródło: GeekWeek.pl/Nanoracks/NASA/Space.com / Fot. Nanoracks

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas