WD TV Live - mały, z dużymi możliwościami
Tym razem do naszej redakcji trafiło urządzenie multimedialne WD TV Live . Choć na rynku pojawiło się już dawno, nadal jego parametry są na tyle interesujące by napisać o nim słów więcej jak kilka. Eleganckie czarne pudełko, które umila multimedialną domową rozrywkę, już na pierwszy rzut oka przypadło nam do gustu. W dalszej części tekstu, zobaczymy jak sprawuje się podczas codziennego użytkowania.
Tym razem do naszej redakcji trafiło urządzenie multimedialne WD TV Live. Choć na rynku pojawiło się już dawno, nadal jego parametry są na tyle interesujące by napisać o nim słów więcej jak kilka. Eleganckie czarne pudełko, które umila multimedialną domową rozrywkę, już na pierwszy rzut oka przypadło nam do gustu. W dalszej części tekstu, zobaczymy jak sprawuje się podczas codziennego użytkowania.
Opakowanie oraz zawartość
Urządzenie zapakowane jest w dość małe tekturowe pudełko. Już spoglądając na grafiki znajdujące się na opakowaniu, dowiemy się o jego najważniejszych zaletach: zawartości opakowania, obsługiwanych formatach plików, współpracy z kanałami internetowymi, rodzajów połączenia urządzenia do sieci domowej. Co ciekawe, producent umieścił na opakowaniu coraz to bardziej popularny kod QR, dzięki któremu zostaniemy bezpośrednio przekierowani na stronę produktu.
W pudełku znajdziemy przede wszystkim recenzowany odtwarzacz wraz z pilotem (baterie w zestawie), kable audio/wideo RCA (kompozytowy), zasilacz oraz instrukcję obsługi.
Specyfikacja
Urządzenie to dostępne jest w dwóch wersjach nadawania obrazu: PAL oraz NTSC. W naszym przypadku do redakcji trafiło urządzenie przystosowane do europejskiego standardu PAL (z ang. Phase Alternating Line). TV Live może przesyłać obraz do naszego monitora / telewizora za pośrednictwem cyfrowego portu HDMI bądź kompozytowego złącza Audio-Video. Dodatkowo dźwięk z urządzenia transferować można do telewizora lub zestawu głośników za pośrednictwem światłowodu. Urządzenie połączyć możemy z domową siecią za pośrednictwem portu Ethernet (RJ45) lub bezprzewodowo poprzez Wi-Fi b/g/n. Połączenie z siecią domową przyda nam się niewątpliwie, gdyż urządzenie nie posiada wbudowanego dysku twardego.
WD TV live według zapewnień producenta bezproblemowo poradzi sobie z następującymi formatami video: AVI, MPG/MPEG, VOB, MKV, TS/TP/M2T, MP4/MOV, M2TS, WMV9 oraz FLV (h.264). Pliki graficzne to też nie problem dla tego odtwarzacza gdyż obsługuje on zdjęcia formatu JPEG, GIF, TIF/TIFF, BMP oraz PNG. Co więcej jak na multimedialne urządzenie przystało, liczba obsługiwanych formatów plików jest również zadowalająca: MP3, WAV/PCM/LPCM, WMA, AAC, FLAC, MKA, AIF/AIFF, OGG, Dolby Digital, DTS. Mutimedia to również playlisty (PLS, M3U, WPL) oraz napisy(SRT, ASS, SSA, SUB, SMI).
Obsługiwane języki:
Urządzenie miło zaskakuje nas w pełni spolszczonym interfejsem użytkownika. Gdy znudzi się przechadzanie w naszym ojczystym języku, możemy pokusić się na język: angielski, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, portugalski, portugalski (Brazylia), chiński uproszczony, chiński tradycyjny, koreański, japoński, rosyjski, turecki, hebrajski, arabski, czeski, holenderski, szwedzki, norweski lub węgierski
Odtwarzacz obsługuje polskie napisy jednak jeśli zależy nam na innym języku do wyboru mamy: angielski, holenderski, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, portugalski, rosyjski, arabski, duński, fiński, norweski, szwedzki, gracki, hebrajski, turecki, czeski, słowacki, węgierski, rumuński, bułgarski, serbski, ukraiński, chiński uproszczony, chiński tradycyjny, koreański, japoński, tajski, hindi (Indie), malajski/bahasa (Indonezja), języki środkowoeuropejskie.
Zdjęcia urządzenia
Samo urządzenie nie należy może do najbardziej reprezentacyjnych odtwarzaczy, ale jest na tyle niepozorne, że zawsze można je gdzieś schować za telewizorem, bo nie zajmuje dużo miejsca. Sam design nie powala na kolana, ale mamy wszystko co potrzebne jest do odtwarzania wszelkiej maści plików multimedialnych i ciężko się do czegokolwiek przyczepić.
Oprogramowanie
Interfejs użytkownika
Jest to oprogramowanie, które graficznie wyświetla możliwości urządzenia. W tym przypadku, mamy do czynienia z dużymi i czytelnymi ikonami, umieszczonymi w dolnej części ekranu. Po uruchomieniu urządzenia będziemy musieli je odpowiednio skonfigurować, jednak bez obaw poradzi sobie z tym każdy. Oprogramowanie tego urządzenia a mianowicie interfejs powala na kolana swą kolorystyką i stylistyką. Półprzeźroczyste zakładki wyglądają świetnie na tle tapet. Co więcej producent umożliwił nam na dostosowanie wyglądu oprogramowania do własnych potrzeb poprzez zmianę tapet jak i całego wyglądu interfejsu. Przemieszczając się po menu urządzenia natrafimy na następujące zakładki:
- Zdjęcia
- Muzyka
- Wideo
- Usługi (serwisy internetowe)
- Gry (kilka prostych i zarazem wciągających gier oferowanych wraz z systemem)
- RSS (czytnik kanałów RSS)
- Pliki (umożliwia przeglądanie plików na dostępnych sieciowych dyskach)
- Ustawienia (tutaj skonfigurujemy cały system urządzenia)
Pierwsze uruchomienie galerii zdjęć, bądź filmów może na chwilę przyciąć urządzenie, jednak to tylko chwilowe i mało znaczące „zadławienie” spowodowane tworzeniem galerii miniatur. Nie jeden komputer musiał by myśleć chwilę zanim stworzy ikony dla ponad 2GB zdjęć lub 600GB filmów. Efekt ten nie występował w późniejszych próbach.
Jeśli jesteście ciekawi jak faktycznie WD TV Live prezentuje się w praktyce to wiele powinien wyjaśnić Wam poniższy film.
WD Remote
Producent postanowił dodatkowo umilić i zarazem ułatwić nam czas spędzony przed telewizorem, poprzez stworzenie zewnętrznej aplikacji zastępującej pilota. Użytkownicy , bądź będą zachwyceni, gdyż WD Remote to aplikacja którą instalujemy na mobilnych urządzaniach umożliwiając za ich pośrednictwem kontrolę nad WD TV Live.
Serwisy internetowe
Po odpowiednim skonfigurowaniu połączenia bezprzewodowego, otrzymujemy dostęp do szeregu serwisów, wśród których znajdziemy WinAmp Shoutcast Radio, facebooka, YouTube, Dialy Motion, Vimeo czy Picasa. Pod tym adresem: znaleźć można pełną listę dostępnych w Europie aplikacji.
Pilot
Czym było by urządzenie multimedialne bez pilota, nie bez przyczyny opisujemy go po aplikacji WD Remote. Pilot fizyczny zawsze będzie miał przewagę nad tym „wirtualnym”, co prawda dochodzi nam kolejny do zapewne już licznego zestawu pilotów domowych, jednak ten jest bardzo dobrze wyprofilowany. Poza standardowymi przyciskami nawigacji po menu oraz kontroli odtwarzania multimediów, znajdziemy na pilocie blok alfanumerycznych przycisków oraz sekcję programowalnych kolorowych przycisków. Funkcje tych przycisków możemy zmienić w menu - Ustawienia -> Działanie -> Ustawienia pilota.
Użyteczność
Za każdym razem gdy uruchamialiśmy WD TV Live, byliśmy pod wielkim wrażeniem mocy tego urządzenia. Każdy film czy utwór działał poprawnie. Co ciekawe, odtwarzacz mimo iż nie powinien obsługiwać niektórych formatów plików, radziło sobie z nimi bez problemu. Dlatego też nie ufajcie instrukcji, tylko sprawdźcie sami co to cudeńko potrafi! Zapewne jest to za sprawą aktualizacji oprogramowania które gdy jest dostępne automatycznie jest pobierane z sieci podczas uruchamiania urządzenia. Tak dobre wsparcie użytkownika zasługuje na plus. Pilot w trakcie testów, niemalże przyrósł nam się do ręki i na bok odstawiliśmy codzienne obowiązki redakcyjne. W przerwach między filmami sprawdzaliśmy co dzieje się na „fejsie”, natomiast by wiedzieć jaka pogoda jest za oknem uruchamialiśmy serwis pogodowy AccuWeather. Gdy czasu brakowało na pełnometrażowy film, surfowaliśmy po bezkresnych zasobach YouTube. Jedynym minusem który możemy zauważyć, to czas jaki spędza się przy WD TV Live. Niewątpliwie jest to urządzenie dostarczającej rozrywki na szerokim polu i nie raz przez to zatraciliśmy poczucie czasu.
Podsumowanie
Mimo krótkiego czasu jaki urządzenie było w naszej redakcji, trudno było nam się z nim rozstać. Tak niewielkich rozmiarów czarne „pudełeczko” przypadło nam do gustu. Jego konfiguracja jest banalnie prosta i co więcej trwa bardzo krótko. Mimo, iż starszy brat tego urządzenia (WD TV live Hub) posiada dysk twardy, nie możemy mówić tu o braku funkcjonalności. WD TV Live działa świetnie z dyskami sieciowymi znajdującymi się w zasięgu bezprzewodowej sieci domowej. Z ręką na sercu możemy polecić to urządzenie każdemu kto w elegancki i tani (co warto dodać, gdyż urządzenie kosztuje ok. 350 PLN) sposób chce korzystać z multimedialnej rozrywki w rozdzielczości FullHD. Redakcja StrefaGadget.pl zdecydowanie poleca tej player Waszej uwadze.