Nie uwierzycie, ale przed Wami pierwsza zatwierdzona przez FDA gra wideo na receptę

Jeszcze do niedawna, wbrew opiniom wielu ekspertów, wiele osób uznawało gry wideo za szkodliwe dla młodego odbiorcy, tymczasem dziś jesteśmy świadkami pierwszego tytuły przepisywanego na receptę.

A mowa o grze EndeavorRX od Akili Interactive, wcześniej znanej jako Project EVO, która została oficjalnie zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków jako narzędzie do leczenia dzieci z ADHD. Oczywiście wcześniej produkt ten przeszedł długą drogę, bo przez 7 lat był testowany na 600 ochotnikach, żeby przekonać się, czy faktycznie ma wartość terapeutyczną, ale w końcu się udało i teraz ma być przepisywany przez lekarzy dzieciom w wieku 8-12 lat. Jak twierdzą jego autorzy, testy pokazały, że aż jedna trzecia dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi leczonych za pomocą tej gry „nie przejawia dłużej mierzalnych deficytów uwagi w przynajmniej jednym pomiarze atencji”.

Reklama

A o jakim dawkowaniu mowa? Aby osiągnąć takie rezultaty wystarczyło dać dzieciom grać 25 minut dziennie, 5 dni w tygodniu przez okres 4 tygodni - z namówieniem dzieci do zabawy również nie było problemu, bo gra polegająca na unikaniu przeszkód i zbieraniu różnych znajdziek jest dla wspomnianej grupy wiekowej całkiem atrakcyjna. Jak twierdzą twórcy: - Poprawa w zakresie ADHD po miesiącu leczenia EndeavorRx utrzymywała się przez około miesiąc, a najczęstsze skutki uboczne, czyli frustracja i ból głowy, miały łagodny przebieg i były znikome w porównaniu do klasycznego leczenia. 

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że grupa lekarzy współpracująca z deweloperem nie była aż tak zachwycona wynikami, bo choć ich zdaniem można było zanotować znaczną poprawę, to nie na tyle, aby gra zastąpiła zupełnie dotychczas przyjęte metody leczenia ADHD. Nie da się jednak ukryć, że to kolejna terapia, której można spróbować, bo może pomóc i z pewnością nie szkodzi, skoro doczekała się certyfikatu od FDA - szczególnie że są dzieci, które nie reagują na tradycyjne leczenie i może to być dla nich jedyna szansa na poprawę.  

Kolejnym krokiem Akili Interactive jest więc naturalnie oficjalna premiera gry i już można zapisywać się na specjalną listę, jeśli chcemy spróbować jej tak szybko, jak to tylko będzie możliwe (niestety deweloper nie podał jeszcze konkretnej daty, więc może to być najlepszy sposób na pozostanie w temacie). Trzeba też podkreślić, że choć EndeavorRX faktycznie jest pierwszą grą wideo przepisywaną na receptę, to Bayer już w 2010 roku wprowadził na rynek zatwierdzony przez FDA glukometr Didget podpinany do konsoli Nintendo DS, który pozwalał na pomiar poziomu cukru podczas wyjątkowej gry Knock Em Downs™: World’s Fair. 

Źródło: GeekWeek.pl/The Verge

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy