1600 szkieletów ujawniło sekrety dawnego Londynu

Analiza średniowiecznych szkieletów z Londynu rzuciła nowe światło na różnice zdrowotne między kobietami a mężczyznami oraz wpływ kultury na śmiertelność w tamtych czasach. Jak średniowieczne realia kształtowały zdrowie mieszkańców tego miasta?

Kości z londyńskich cmentarzy pokazują różnice między płciami w czasach średniowiecza (zdjęcie ilustracyjne)
Kości z londyńskich cmentarzy pokazują różnice między płciami w czasach średniowiecza (zdjęcie ilustracyjne)microgen123RF/PICSEL

Zespół naukowców z uniwersytetów Jamesa Madisona, Louisville, Kolorado oraz Ohio przeanalizował ponad 1,6 tys. szkieletów z londyńskich cmentarzy z okresu średniowiecza. Wyniki tych badań pokazują, że dane bioarcheologiczne mogą być wykorzystane do stworzenia wskaźników zdrowia dostosowanych do konkretnych kontekstów historycznych.

"Badania bioarcheologiczne są niezwykle ważne, ponieważ pomagają zrozumieć, czy wzorce chorób i śmiertelności, które obserwujemy dziś, występowały także w przeszłości. Jeśli nie, możemy dowiedzieć się, dlaczego" - wyjaśnia dr Samantha Yaussy, współautorka badania.

Zdrowie kobiet i mężczyzn w średniowieczu

Jednym z głównych wniosków badania jest to, że zdrowie kobiet i mężczyzn w średniowiecznym Londynie różniło się od współczesnych trendów. Obecnie kobiety żyją dłużej, choć często zmagają się z większą liczbą problemów zdrowotnych. W średniowieczu jednak takiej zależności nie zaobserwowano. Naukowcy sugerują, że powodem mogły być czynniki kulturowe, wśród których wymieniają m.in. dostęp do pożywienia.

Przez większość historii kobiety były marginalizowane, co wpływało na ich przeżywalność. Marginalizacja ta niwelowała biologiczne przewagi kobiet, sprawiając, że ryzyko utraty życia wśród obu płci było porównywalne.

Kobiety dopiero od niedawna żyją średnio dłużej od mężczyzn

Badania pokazują, że dłuższe życie współczesnych kobiet w porównaniu z mężczyznami to zjawisko stosunkowo nowe. Znacznie lepszy dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji oraz żywności pozwoliły kobietom w pełni wykorzystać swoje biologiczne możliwości.

Dr Yaussy podkreśla, że te odkrycia mogą pomóc nam zrozumieć wpływ czynników społecznych i kulturowych na zdrowie w różnych epokach. Może to także dostarczyć danych, które wskażą nam, w jaki sposób zaradzić różnicom zdrowotnym między płciami we współczesnym świecie, choć zdecydowanie nie w średniowieczny sposób.

Nie tylko Londyn

Naukowcy odkryli, że zrozumienie zdrowia historycznych populacji wymaga indywidualnego podejścia, które uwzględnia unikalne uwarunkowania środowiskowe, kulturowe i społeczne każdej epoki oraz regionu. Z tego względu podobne badania prowadzone są obecnie na próbkach szkieletów z Mediolanu. We Włoszech badania pokazują, jak zdrowie mieszkańców zmieniało się na przestrzeni aż 2 tys. lat, co daje jeszcze szerszy pogląd na wpływ zmian cywilizacyjnych na zdrowie ludzi.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas