4 mityczne miejsca, które mogły istnieć naprawdę

Przez wieki uważano je za wytwór wyobraźni, od pewnego czasu zyskują jednak nowe życie dzięki wysiłkom badaczy. Które mityczne obiekty mogły naprawdę istnieć i jakie dowody sugerują ich autentyczność?

Te legendarne miejsca mogły istnieć naprawdę
Te legendarne miejsca mogły istnieć naprawdęWikimedia

Wiele mitów czy legend jest nieodłącznie związanych z opisywanymi przez nie miejscami. Badania archeologiczne często skupiały się na potwierdzeniu autentyczności tych opowieści. Dziś wiemy już, że wiele z miejsc, które dawniej fascynowały całą ludzkość, istniało naprawdę. Oto najciekawsze z nich.

Legendarna Troja

Miasto będące w centrum "Iliady" Homera i "Eneidy" Wergiliusza, jest jednym z najbardziej legendarnych miejsc w klasycznej mitologii greckiej. Fantastyczne elementy splatają się tam z opowieściami, które mogły mieć podłoże historyczne - ingerencja bogów w wojnę trojańską, Achilles, czy słynny drewniany koń wypełniony greckimi żołnierzami - archeolodzy wierzą, że niektóre aspekty tych historii są prawdziwe.

Mury Troi
Mury TroiWikimedia

Blisko 150 lat wykopalisk na tym miejscu ujawniło, że nie tylko było ono zamieszkane przez 4000 lat, ale także, że w późnej epoce brązu (kiedy według legendy miała się odbyć wojna trojańska) Trojanie nagle zaczęli przygotowywać się na atak z zewnątrz. Badacze wciąż szukają dowodów na bitwę, która miała tam mieć miejsce, jednak z uwagi na strategiczne położenie Troi przy ujściu rzeki są pewni, że takie dowody odnajdą.

Tintagel – zamek narodzin króla Artura

Odkąd Geoffrey z Monmouth opisał Zamek Tintagel jako miejsce narodzin Króla Artura z jego legendą kojarzona była twierdza wybudowana na skalistym wybrzeżu Kornwalii w XIII wieku. Niedawno okazało się jednak, że pod ruinami zamku leży jeszcze starsza osada, która mogła istnieć w czasach legendarnego władcy.

Ruiny zamku w Tintagel
Ruiny zamku w Tintageldomena publiczna

Archeolodzy mówią, że dawna osada była bogatym miejscem, do którego na bardzo dużą skalę przybywały luksusowe towary znad Morza Śródziemnego. Zespół badawczy nie jest w stanie określić czy władcą tego miejsca był rzeczywiście król Artur, jednak jak mówią — jego postać pasuje im do tamtego momentu w historii. Niezależnie od tego, czy legendarny Artur rzeczywiście tam przebywał, czy nie, to stał się on częścią historii przekazywanej przez całe pokolenia mieszkańców okolic zamku w Tintagel.

El Dorado – złote miasto z Ameryki Południowej

Hiszpańscy konkwistadorzy po raz pierwszy w XVI wieku opisali tę mityczną południowoamerykańską krainę pełną bogactw. W kolejnych stuleciach poszukiwacze gorączkowo wypatrywali El Dorado w Kolumbii, Wenezueli, Gujanie i Brazylii, jednak bezskutecznie. Ostatecznie stracono nadzieję na odnalezienie tego miejsca.

Możliwe jednak, że poddano się zbyt wcześnie. Juan Pablo Quintero-Guzmán, archeolog z Muzeum Złota w Kolumbii, mówi, że porażka w dawnych poszukiwaniach nie oznacza, iż w opowieści nie ma ziarna prawdy, gdyż ofiary tego rodzaju składano na wszystkich jeziorach w Kolumbii. Archeolog jest zdania, że najważniejszym z nich było Jezioro Guatavita w latach 600 - 1600 n.e.

Jezioro Guatavita
Jezioro GuatavitaMdelPVDWikimedia

W ciągu ostatnich 400 lat z Guatavita wydobyto liczne artefakty - od stopu złota i miedzi, szmaragdów i glinianych naczyń po bawełnę i czaszki zwierząt. W swoich badaniach Quintero-Guzmán znalazł dowody, że rytuały te odbywały się na brzegu jeziora i mogło tam istnieć miejsce ceremonialne do składania ofiar, możliwe więc, że to właśnie stąd pochodzi opowieść o El Dorado.

Biblijna Świątynia Salomona

W 2018 roku Ain Dara - licząca 3 tys. lat świątynia w Syrii została zniszczona na skutek bombardowania tureckiego lotnictwa. Niektórzy archeolodzy zidentyfikowali ją w latach 80. XX wieku jako biblijną Świątynię Salomona.

Ruiny miały więcej cech wspólnych ze świątynią opisaną w Księdze Królów niż jakiekolwiek inne stanowisko archeologiczne w regionie. Mowa tutaj m.in. o murach ozdobionych reliefami lwów i cherubów, dziedzińcu wyłożonym płytami kamiennymi, monumentalnych schodach strzeżonych przez sfinksy i wielopiętrowym korytarzu. Nawet jego lokalizacja na podwyższeniu z widokiem na miasto przypomina opis świątyni z Biblii.

Ruiny prawdopodobnej Świątyni Salomona z Syrii
Ruiny prawdopodobnej Świątyni Salomona z SyriiDossemanWikimedia

Niestety na skutek bombardowań oraz późniejszego splądrowania miejsca archeologowie nie są w stanie odnaleźć żadnych nowych dowodów na pochodzenie świątyni.

Skok ze spadochronem na 102 urodziny. Niezwykły wyczyn Brytyjki© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas