​83 krypty w Ad-Dakahlijja: "To zmienia nasze myślenie o starożytnym Egipcie"

W Om al-Khilgan w prowincji Ad-Dakahlijja na północy Egiptu znaleziono 83 krypty, które mogą pochodzić z najwcześniejszego, predynastycznego okresu starożytnego mocarstwa. Dotychczas sądzono, że ten rejon był wtedy słabo zaludniony, najprawdopodobniej trzeba będzie więc zaktualizować książki do historii. Uwagę naukowców przykuł także jeszcze jeden fakt - materiał, z którego wykonane są doskonale zachowane starożytne trumny.

Wśród znalezisk są doskonale zachowane ceramiczne trumny
Wśród znalezisk są doskonale zachowane ceramiczne trumnyEgyptian Ministry of Tourism and AntiquitiesEast News

Takie wydarzenia to radość dla archeologów, ekscytacja dla pasjonatów historii i frustracja dla autorów podręczników historycznych. Choć ci ostatni przynajmniej nie mogą narzekać na brak pracy.

W czwartek 13 lutego, poinformowano, iż egipska misja archeologiczna działająca pod egidą instytucji o wdzięcznej nazwie Najwyższa Rada Starożytności natrafiła na 83 grobowce na terenie wykopalisk Om al-Khilgan w Delcie Nilu.

Owalne krypty wraz z całym wyposażeniem są zachowane w bardzo dobrym stanie, głównie ze względu na jakość ich wykonania. W wydrążonych w ziemi otworach znaleziono trumny, meble, ceramikę, biżuterię i kosztowności składane kiedyś podczas pogrzebów.

- Krypty, które odnaleźliśmy w Om al-Khilgan w Ad-Dakahlijja, powstały około roku 4000 p.n.e. - mówił na konferencji Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności. - To niezwykle ważne odkrycie z dwóch powodów. Po pierwsze wskazuje ono na to, iż rejon Delty Nilu był w tym czasie zaludniony o wiele gęściej, niż dotąd sądziliśmy. Po drugie część trumien wykonana jest z gliny i materiałów ceramicznych, dzięki czemu zachowały się do dzisiaj.

Najwyższa Rada Starożytności zapowiedziała, iż prace będą kontynuowane, gdyż archeolodzy mają nadzieję znaleźć kolejne grobyEgyptian Ministry of Tourism and AntiquitiesEast News

Lata od około 5500 roku p.n.e do około 3000 roku p.n.e. to okres predynastyczny i protodynastyczny w historii starożytnego Egiptu. Dotychczas uważano, iż w czasie, z którego pochodzą rzekomo znalezione groby, na terenie późniejszego państwa Egipt dominowały trzy społeczności rolnicze: kultura fajumska, na południe od dzisiejszego Kairu, kultura badaryjska, w Górnym Egipcie (dzisiaj południe kraju) oraz kultura Meridme. Ta ostatnia wprawdzie zamieszkiwała tereny Delty Nilu, ale na jej zachodnich krańcach, a nie w samym środku, gdzie znajduje się prowincja Ad-Dakahlijja.

Ad-Dakahlijja znajduje się w rejonie Delty Niluwikipedia.pldomena publiczna

- W grobach znaleźliśmy wiele przedmiotów takich jak naczynia ceramiczne, ozdoby wykonane z muszli oraz narzędzia służące do malowania twarzy i nakładania makijażu - opowiadał z kolei Ayman Ashmawy, dyrektor Wydziału ds. Historii Starożytnej Egipskiego Ministerstwa Starożytności.

- Kontynuujemy oczywiście prace wykopaliskowe w Om al-Khilgan - dodał Waziri. - Spodziewamy się znaleźć kolejne krypty.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas