Dojrzewanie nastolatków sprzed 25 tys. lat. Czy coś się zmieniło?

Naukowcy zastanawiali się, czy przez całą historię ludzkości nastolatkowie dojrzewali tak samo? Czy proces ten był identyczny 25 000 lat temu i teraz? Badając poszczególne składowe, specjaliści doszli do zaskakujących wniosków.

Czy nastolatkowie z epoki lodowcowej dojrzewali tak samo jak ci współcześni?
Czy nastolatkowie z epoki lodowcowej dojrzewali tak samo jak ci współcześni?fxquadro123RF/PICSEL

Badacze w swoich analizach chcieli dowiedzieć się, czy nastolatkowie z epoki lodowcowej sprzed 25 000 lat przechodzili przez podobne etapy dojrzewania jak współczesna młodzież. W tym celu zespół naukowców przebadał 13 szkieletów osób w wieku od 10 do 20 lat.

Tajemnicze markery ujawniają etapy dojrzewania

Naukowcy w badanych kościach odnaleźli wyjątkowe markery, które pozwoliły im na dokonanie oceny poszczególnych etapów dojrzewania. Jak mówi paleoantropolożka April Nowell z University of Victoria (UVic): - Analizując konkretne obszary szkieletu, wywnioskowaliśmy takie rzeczy, jak menstruacja czy łamanie się głosu.

Zastosowane nowatorskie techniki pozwoliły na ocenę mineralizacji zębów, a także stopnia dojrzałości kości dłoni, łokcia, nadgarstka, miednicy i szyi. Dzięki temu można było określić etap dojrzewania, jaki osiągnęła dana osoba w chwili śmierci.

- Po raz pierwszy moja metoda szacowania stadium dojrzewania została zastosowana do skamieniałości paleolitycznych, a jednocześnie jest to "najstarsze" zastosowanie innej metody (analizy peptydowej) do szacowania płci biologicznej — mówi Lewis.

Wcześniejsze teorie badaczy zakładały, że okres dojrzewania w prehistorii był wyjątkowo trudny. Młodzi ludzie musieli często mierzyć się z głodem i chorobami, a także z przemocą i migracją. Jednakże nowe badania zaburzają ten pogląd.

Nowe wyniki ujawniają, że nastolatkowie byli "całkiem zdrowi". Większość osób weszła w okres dojrzewania płciowego w wieku 13,5 lat, osiągając pełną dorosłość między 17 a 22 rokiem życia. Okazuje się, że są to podobne wartości dla młodzieży w dzisiejszych czasach.

- Czasami trudno nam nawiązać kontakt z odległą przeszłością, ale wszyscy przeszliśmy okres dojrzewania, nawet jeśli przeżyliśmy go inaczej. Nasze badania pomagają "uczłowieczać" nastolatków w sposób, w jaki nie jest to możliwe przy użyciu samych narzędzi kamiennych — mówi Nowell.

Naukowcy przywracają nastolatków "do życia"

Jeden z badanych szkieletów "Romito 2" należał do młodego mężczyzny, który jest najwcześniejszym znanym osobnikiem z pewną formą karłowatości. Nowe badania ujawniają, że był w połowie okresu dojrzewania, zaś jego głos był głębszy niż u rówieśników. Prawdopodobnie jego głos był podobny do głosu dorosłego mężczyzny.

Stan biologiczny pozwalał mu na spłodzenie potomstwa, jednocześnie jego wygląd fizyczny był bardziej "młodzieńczy" niż u reszty rówieśników. Badacze wskazują, że przez niższy wzrost mógł wyglądać bardziej jak dziecko, aniżeli młody dorosły, przez co mógł być postrzegany w specjalny sposób przez swoją społeczność.

Jak mówi archeolog Jennifer French z Uniwersytetu w Liverpoolu: - Szczegółowe informacje na temat wyglądu fizycznego i etapu rozwoju nastolatków z epoki lodowcowej, uzyskane w ramach naszych badań nad dojrzewaniem, pozwalają na nową perspektywę interpretacji ich pochówków i traktowania po śmierci.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Human Evolution.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas