Dawno niewidziany Van Gogh trafi na aukcję. Cena zwala z nóg

Pod koniec września na aukcji w Hongkongu zostanie wystawiony obraz van Gogha, który ostatni raz widziany był ponad 30 lat temu. Jeśli osiągnie przewidywaną cenę, stanie się najdroższym dziełem zachodniego artysty sprzedanym w Azji.

26 września na aukcji Christie’s Hong Kong pojawi się obraz Vincenta van Gogha "Les canots amarrés" (Łodzie zacumowane) z 1887 roku. Na stronie domu aukcyjnego widnieje szacowana cena 130-380 milionów HKD, co oznacza około 30-50 milionów dolarów amerykańskich czyli ponad 193 miliony złotych. 

Jeśli zostanie uzyskana tak wysoka cena "Les canots amarrés" stanie się najdroższym dziełem zachodniego artysty sprzedanym na aukcji w Azji. Dotychczasowy rekord należy do obrazu "Wojownik" Jean-Michela Basquiata z 1982 roku, który został sprzedany za 323,6 miliona HKD (41,7 miliona dolarów) na aukcji Christie's w 2021 roku.

Reklama

Choć cena robi oszałamiające wrażenie, nie jest to jeszcze najwyższa kwota, za jaką sprzedano obraz van Gogha. Namalowany rok przed śmiercią artysty "Rolnik w polu" został w 2017 roku wylicytowany na aukcji Impresjonistów i Sztuki Nowoczesnej w Christie’s w Nowym Jorku za cenę ponad 81,3 mln dolarów, a Portret doktora Gacheta w 1990 roku (również w nowojorskim oddziale Christie’s) zakupiono za 82,5 mln dolarów.

"Artystyczny szczyt" czasów Van Gogha

Jak informował dom aukcyjny obraz mistrza impresjonizmu pierwotnie znajdował się w kolekcji rodu Burbonów z Królestwa Obojga Sycylii, potomków historycznych władców Sycylii i południowych Włoch. Później został zakupiony przez włoską aktorkę Edy Vessel w Sotheby's London w 1991 r. Obecnie został wystawiony w Christie’s przez jej córkę.

Vincent van Gogh namalował "Łodzie" podczas dwuletniego pobytu w Paryżu. Les canots amarrés jest jednym z serii obrazów krajobrazowych, które artysta stworzył latem 1887 roku w Asnières, modnej dzielnicy położonej nad Sekwaną na północny zachód od stolicy. Asnières, ośrodek dla miłośników żeglarstwa, było malowniczym schronieniem przed upałem i hałasem Paryża w lecie i popularnym celem weekendowych wycieczek.

Jest też częścią przełomowego trio tryptyków, które zostały opisane jako "artystyczny szczyt" czasów Van Gogha w Asnières. Używając tego samego poziomego formatu i podobnego rozmiaru płótna dla każdego obrazu, Van Gogh stworzył panoramiczną wizję życia na tym ruchliwym odcinku Sekwany. Uważa się, że niniejsze dzieło jest częścią tak zwanego tryptyku "Bord de la Seine à Asnières", wraz z Ponts sur la Seine à Asnières (kolekcja Emila Bührlego, Kunsthaus Zurich) i Restaurant de la Sirène, Asnières (The Ashmolean Museum, Oksford).

- W ostatnich latach swojego krótkiego życia Vincent osiągnął doskonałą wolność artystyczną od ściśle określonych kolorów, technik i tematów. Tutaj, w 1887 roku, rozkoszuje się tymi drogo zdobytymi wolnościami, rozluźniając pędzel, rozjaśniając paletę i celebrując subtelne harmonie wykwintnego letniego dnia - powiedział Max Carter, wiceprzewodniczący, 20th/21st Century Art w Christie’s.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: van Gogh
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy