Dom sprzed 8 tys. lat odkrywa historię pionierów rolnictwa
W południowej Serbii, na stanowisku archeologicznym Svinjarička Čuka, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia, które daje całkowicie nowe spojrzenie na początki osiadłego trybu życia w Europie. Znaleziona tam chata nie tylko przybliża nam życie pierwszych rolników, ale także dostarcza cennych informacji na temat rozprzestrzeniania się rewolucji neolitycznej na naszym kontynencie.
Przez lata naukowcy zastanawiali się, czy pierwsi rolnicy w Europie byli nomadami, czy raczej tworzyli osiadłe społeczności, które sezonowo powracały w te same miejsca. Odkrycie domu na stanowisku Svinjarička Čuka, dokonane przez austriacko-serbski zespół pod kierownictwem Austriackiej Akademii Nauk, dostarcza nowych dowodów na to, że społeczności neolityczne w regionie Bałkanów wcale nie były nomadami, jak często wcześniej uważano.
Odkryta chata, zbudowana z plecionki i gliny, wspartej na drewnianych palach, zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie dzięki pożarowi, który utrwalił elementy konstrukcji. W jej okolicy znaleziono ciekawe artefakty, m.in. narzędzia czy porozrzucane ceramiczne naczynia. Dostarczają one fascynujących informacji na temat życia codziennego pionierów rolnictwa.
Osiadły tryb życia zamiast wędrownego
Barbara Horejs, badaczka z Austriackiej Akademii Nauk, podkreśla, że odkrycie to wyraźnie kwestionuje wcześniejsze teorie sugerujące, że pierwsi rolnicy w Europie byli nomadami lub sezonowo osiedlającymi się grupami. "Zamiast tworzyć małe wędrowne lub krótkotrwale osiadłe grupy, neolityczni pionierzy budowali wytrzymałe domy z infrastrukturą do przechowywania zapasów i ziarna" - wyjaśnia Horejs.
Szczególne znaczenie w tym rozumowaniu mają wspomniane instalacje odkryte wewnątrz chaty, które służyły do przechowywania żywności, nasion i ziarna. Wskazują one na długotrwałe osiedlenie, w którym magazynowanie zapasów było podstawą gwarantującą przetrwanie i rozwój społeczności.
Archeologowie wciąż mają wiele pytań
Prace archeologiczne w Svinjarička Čuka, prowadzone od 2018 roku, odkryły liczne fazy osadnicze, które przypisuje się kulturze Starčevo - najstarszej kulturze neolitycznej w regionie Bałkanów. To właśnie ta kultura odegrała kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się rolnictwa z Anatolii do Europy.
Pomimo tego przełomowego odkrycia, bez odpowiedzi pozostaje wciąż wiele pytań dotyczących pochodzenia geograficznego tych grup oraz ich ewentualnych interakcji z lokalnymi społecznościami łowców-zbieraczy. Horejs zauważa, że to właśnie te zagadnienia będą przedmiotem dalszych badań.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!