Dom sprzed 8 tys. lat odkrywa historię pionierów rolnictwa

W południowej Serbii, na stanowisku archeologicznym Svinjarička Čuka, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia, które daje całkowicie nowe spojrzenie na początki osiadłego trybu życia w Europie. Znaleziona tam chata nie tylko przybliża nam życie pierwszych rolników, ale także dostarcza cennych informacji na temat rozprzestrzeniania się rewolucji neolitycznej na naszym kontynencie.

Dom sprzed 8 tys. lat odkryty w Serbii zaskoczył archeologów
Dom sprzed 8 tys. lat odkryty w Serbii zaskoczył archeologówM. Börner/ÖAI/ÖAWmateriały prasowe

Przez lata naukowcy zastanawiali się, czy pierwsi rolnicy w Europie byli nomadami, czy raczej tworzyli osiadłe społeczności, które sezonowo powracały w te same miejsca. Odkrycie domu na stanowisku Svinjarička Čuka, dokonane przez austriacko-serbski zespół pod kierownictwem Austriackiej Akademii Nauk, dostarcza nowych dowodów na to, że społeczności neolityczne w regionie Bałkanów wcale nie były nomadami, jak często wcześniej uważano.

Odkryta chata, zbudowana z plecionki i gliny, wspartej na drewnianych palach, zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie dzięki pożarowi, który utrwalił elementy konstrukcji. W jej okolicy znaleziono ciekawe artefakty, m.in. narzędzia czy porozrzucane ceramiczne naczynia. Dostarczają one fascynujących informacji na temat życia codziennego pionierów rolnictwa.

Osiadły tryb życia zamiast wędrownego

Barbara Horejs, badaczka z Austriackiej Akademii Nauk, podkreśla, że odkrycie to wyraźnie kwestionuje wcześniejsze teorie sugerujące, że pierwsi rolnicy w Europie byli nomadami lub sezonowo osiedlającymi się grupami. "Zamiast tworzyć małe wędrowne lub krótkotrwale osiadłe grupy, neolityczni pionierzy budowali wytrzymałe domy z infrastrukturą do przechowywania zapasów i ziarna" - wyjaśnia Horejs.

Szczególne znaczenie w tym rozumowaniu mają wspomniane instalacje odkryte wewnątrz chaty, które służyły do przechowywania żywności, nasion i ziarna. Wskazują one na długotrwałe osiedlenie, w którym magazynowanie zapasów było podstawą gwarantującą przetrwanie i rozwój społeczności.

Archeologowie wciąż mają wiele pytań

Prace archeologiczne w Svinjarička Čuka, prowadzone od 2018 roku, odkryły liczne fazy osadnicze, które przypisuje się kulturze Starčevo - najstarszej kulturze neolitycznej w regionie Bałkanów. To właśnie ta kultura odegrała kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się rolnictwa z Anatolii do Europy.

Pomimo tego przełomowego odkrycia, bez odpowiedzi pozostaje wciąż wiele pytań dotyczących pochodzenia geograficznego tych grup oraz ich ewentualnych interakcji z lokalnymi społecznościami łowców-zbieraczy. Horejs zauważa, że to właśnie te zagadnienia będą przedmiotem dalszych badań.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas