Jak budowano Piramidę Cheopsa? Znane są starożytne opisy

Wielkie piramidy w Gizie rozbudzają wyobraźnię wielu. Historycy i archeolodzy nie mogą się nadziwić, w jaki sposób starożytni Egipcjanie byli w stanie wybudować tak ogromne konstrukcje. Nie brakuje również spekulantów twierdzących, że piramidy są dziełem obcych cywilizacji. Na temat tego, jak budowano piramidy, w tym największą z nich piramidę Cheopsa, znane są opisy stworzone przez starożytnego historyka Herodota. Co zdradza on w swoich kronikach?

Budowa piramidy Cheopsa według Herodota trwała aż 20 lat
Budowa piramidy Cheopsa według Herodota trwała aż 20 lat123RF/PICSEL

Więcej o niezwykłych konstrukcjach powstających w starożytności dowiesz się, oglądając program "Niezwykłe osiągnięcia starożytności. Moving Mountains" w czwartek 6 stycznia o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

Piramida Cheopsa zwana również Wielką Piramidą lub Piramidą Chufu przez kilka tysiącleci była najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka. Powstała niespełna 4600 lat temu w starożytnym Egipcie i liczyła aż 146 metrów wysokości. Obecnie w wyniku erozji jej wysokość zmalała o kilka metrów.

Piramida jest częścią ogromnej nekropolii memfickiej i była przeznaczona na grobowiec faraona Cheopsa. W jej sąsiedztwie znajdują się jeszcze nieco niższe piramidy Chefrena i Mykerinosa. W pobliżu również można podziwiać Wielkiego Sfinksa, ogromny monolityczny pomnik o długości 73 metrów i wysokości 20 metrów.

Wybudowanie tak ogromnych konstrukcji w starożytnym Egipcie wydaje się trudne do wyobrażenia. Grecki historyk Herodot w swoich kronikach wspomina o podróży do Gizy, gdzie przyglądał się piramidom z bliska.

W bliskim sąsiedztwie piramid znajduje się egipskie miasto Giza123RF/PICSEL

Herodot o piramidzie Cheopsa

Jak twierdzi dziejopisarz, faraon Cheops na postawienie piramidy potrzebował dwudziestu lat. Wszystkim Egipcjanom kazał pracować przy budowie. Jedni byli odpowiedzialni za wydobycie kamienia w Górach Libijskich, drudzy za transport surowca w łodziach na Nilu, a jeszcze inni za odbiór skalnych fragmentów.

W taki sposób pracowało najpewniej aż sto tysięcy ludzi kolejno przez trzy miesiące. System zmian był skorelowany z wylewami Nilu.

Herodot nic nie wspomina w swoich zapiskach o tym, żeby ludzie byli traktowani niewolniczo. Dzisiejsi historycy również nie dowierzają doniesieniom o rzekomo strasznych warunkach pracy. Piramidy budowali w większości rolnicy. Ich praca, choć przymusowa, była planowana w takim okresie, kiedy wylewy Nilu uniemożliwiały zwykłe prace rolne.

Egipskie piramidy zachwyciły cały świat. Dzięki temu od 1979 roku kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Więcej o niezwykłych konstrukcjach powstających w starożytności dowiesz się, oglądając program "Niezwykłe osiągnięcia starożytności. Moving Mountains" w czwartek 6 stycznia o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas