Morze Kaspijskie skrywało wielki sekret. Naukowcy zdumieni

Międzynarodowy zespół archeologów dokonał niezwykłego odkrycia u wybrzeży Iranu. To wrak rosyjskiego statku, który w XIX wieku przemierzał wody Morza Kaspijskiego. Jego wnętrze skrywa wielkie sekrety.

Archeolodzy odkryli niezwykły wrak statku, pływającego po Morzu Kaspijskim
Archeolodzy odkryli niezwykły wrak statku, pływającego po Morzu KaspijskimEarth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space CenterWikimedia Commons

Relikt historii Morza Kaspijskiego

Wrak odkryto dzięki stopniowemu wysuszaniu się Morza Kaspijskiego. Ten akwen ma niezwykłe znaczenie w historii, jako ważna trasa handlowa. Szczególnie istotne stało się przy rozpowszechnieniu ropy, gdy ziemie przy nim stały się często miejscami przemysłu petrochemicznego.

Wrak znajduje się nieopodal wioski Zaghemarz u wybrzeży irańskiej prowincji Mazandaran. Ma aż 28 metrów długości i 8 szerokości. Jego szczątki ukryte były w jednej z wydm. Podczas wykopalisk trzeba było zbudować specjalną barierę z worków z paskiem, aby uniknąć podmycia. Archeolodzy znaleźli łącznie 43 warstw osadowych, stanowiących niezwykły zapis historii statku.

Na bazie datowania radiowęglowego, archeolodzy ustalili, że mają do czynienia z rosyjskim statkiem handlowym, wybudowanym pomiędzy 1762 a 1808 rokiem. Niektóre fragmenty drewna datowane zostały na późniejsze lata, sugerując, że za swojego życia statek przechodził liczne naprawy. Jego ostatnie elementy pochodzą z początków XX wieku, co sugeruje, że właśnie wtedy spotkał swój koniec.

Zdjęcia wraku okrętumateriał zewnętrzny

Ślady wielkiego handlu

Archeolodzy wskazują, że wrak pokazuje szczegóły produkcji statków w dawnej Rosji. Miał trzymasztową konstrukcję, a jego elementy konstrukcyjne zawierały fragmenty drewna z sosny, świerku oraz modrzewia. Spekuluje się, że pochodziły z lasów przy dorzeczu Wołgi lub z regionu Kaukazu.

Ciekawym elementem odkrycia był pozostały ładunek statku. Odnaleziono w nim ślady łącznie sześciu roślin w tym gryki i rzeżuchy. Stanowią idealny zapis dawnych praktyk rolniczych regionów Rosji przy Morzu Kaspijskim. Już wcześniej historycy spekulowali, że to właśnie gryka była jednym z najważniejszych posiłków marynarzy, podróżujących po tym akwenie oraz był podstawowym towarem handlowym w kaspijskiej gospodarce morskiej. Archeolodzy spekulują, że obok samego przewozu towarów, ten statek mógł służyć zaopatrywaniu innych załóg na Morzy Kaspijskim.

Odkrycia i analizy dokonali archeolodzy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śródziemnomorskich i Orientalnych we Włoszech, Departamentu Azji, Afryki i Morza Śródziemnego Uniwersytetu w Neaoplu "L’Orientale" oraz Wydziału Archeologii Podwodnej Instytutu Badawczego Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki w Teheranie.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas