Nowe badanie: Neandertalczycy byli inteligentni i znali taktyki przetrwania
Naukowcy Australijskiego Uniwersytetu Narodowego odkryli cenne artefakty i skamieniałości należące do neandertalczyków na niedawno odkrytym obszarze u podnóża Pirenejów Południowych w Hiszpanii, co rzuciło nowe światło na tych starożytnych ludzi.
Wstępne badania przeprowadzone na stanowisku MIS 4 Abrica Pizarro, szczególnie bogatym w narzędzia kamienne, kości zwierzęce i inne relikty, ujawniają nowe spojrzenie na neandertalczyków. Wykopaliska w tym miejscu rozpoczęły się ponad dziesięć lat temu, a miejsce wybrano ze względu na fakt, że jego początki sięgają okresu znanego jako MIS 4, ok. 71-57 tys. lat temu, o którym naukowcy próbują dowiedzieć się więcej.
Jak czytamy w badaniu opublikowanym właśnie w czasopiśmie Journal of Archaeological Science, najniższe podnóża "Pirenejów Południowych są domem dla dużej liczby jaskiń i schronień skalnych, o zróżnicowanej chronologii oraz stosunkowo dobrze znanym tempie sedymentacji i warunkach środowiskowych".
Ich analizy sugerują zaś pilną potrzebę zmiany stereotypowego portretu neandertalczyków, którzy byli w rzeczywistości wykwalifikowanymi myśliwymi i wykazali się inteligencją w zakresie sposobu użytkowania ziemi i reagowania na trudne warunki klimatyczne.