Nowe badanie: Neandertalczycy byli inteligentni i znali taktyki przetrwania

Naukowcy Australijskiego Uniwersytetu Narodowego odkryli cenne artefakty i skamieniałości należące do neandertalczyków na niedawno odkrytym obszarze u podnóża Pirenejów Południowych w Hiszpanii, co rzuciło nowe światło na tych starożytnych ludzi.

Neandertalczycy wiedzieli, jak wykorzystać otoczenie i znali długoterminowe taktyki przetrwania. To czemu wyginęli?
Neandertalczycy wiedzieli, jak wykorzystać otoczenie i znali długoterminowe taktyki przetrwania. To czemu wyginęli?Instytut Maxa Plancka/Tom Bjorklund domena publiczna

Wstępne badania przeprowadzone na stanowisku MIS 4 Abrica Pizarro, szczególnie bogatym w narzędzia kamienne, kości zwierzęce i inne relikty, ujawniają nowe spojrzenie na neandertalczyków. Wykopaliska w tym miejscu rozpoczęły się ponad dziesięć lat temu, a miejsce wybrano ze względu na fakt, że jego początki sięgają okresu znanego jako MIS 4, ok. 71-57 tys. lat temu, o którym naukowcy próbują dowiedzieć się więcej. 

Jak czytamy w badaniu opublikowanym właśnie w czasopiśmie Journal of Archaeological Science, najniższe podnóża "Pirenejów Południowych są domem dla dużej liczby jaskiń i schronień skalnych, o zróżnicowanej chronologii oraz stosunkowo dobrze znanym tempie sedymentacji i warunkach środowiskowych".

Zmiana stereotypów. Neandertalczycy byli inteligentni

Ich analizy sugerują zaś pilną potrzebę zmiany stereotypowego portretu neandertalczyków, którzy byli w rzeczywistości wykwalifikowanymi myśliwymi i wykazali się inteligencją w zakresie sposobu użytkowania ziemi i reagowania na trudne warunki klimatyczne. 

Autorka badania, dr Sophia Samper Carro, nazwała swoje odkrycia wręcz "zaskakującymi", bo nawet ona nie spodziewała się, jak elastyczni byli neandertalczycy i że polowali na małe zwierzęta, a nie tylko na dużą zwierzynę, jak wcześniej sądzono.

Odnalezione przez nas kości zwierząt wskazują, że z powodzeniem wykorzystywali oni otaczającą faunę, polując na jelenie szlachetne, konie i żubry, ale także zjadając słodkowodne żółwie i króliki, co wskazuje na poziom planowania rzadko rozważany u neandertalczyków
komentuje dla Newsweeka.

Dlaczego wyginęli? Możemy się nigdy nie dowiedzieć

Co więcej, kości te są tak dobrze zachowane, że badacze mogą zobaczyć, jak nasi kuzyni "przetwarzali i zabijali te zwierzęta", a różnorodne narzędzia kamienne pozwoliły nakreślić pełniejszy obraz umiejętności neandertalczyków - ludzi, którzy umieli "wykorzystać dostępne w okolicy zasoby" i byli zdecydowanie bardziej wyrafinowani, niż wcześniej sądzono. Pozostaje więc zapytać, dlaczego nagle wyginęli?

To właśnie badacze starają się teraz zrozumieć, zwłaszcza że zapisy kopalne sugerują też, że neandertalczycy cieszyli się dobrym zdrowiem, formą i "wyraźnie wiedzieli, co robią. Znali teren i wiedzieli, jak przetrwać przez długi czas". Wyjaśniają jednak, że rozwiązanie zagadki wyginięcia naszych kuzynów może być niemożliwe, nawet po skrupulatnych analizach znalezionych szczątków, dzięki którym uzyskujemy wyjątkowo precyzyjny zapis tych stanowisk, niemniej próbują znaleźć wszystkie wskazówki.

Chcemy kontynuować analizę danych "od narzędzi kamiennych po kości i paleniska", aby dowiedzieć się więcej o tym, jak żyli i jak długo zamieszkiwali ten obszar. (...) Czy byli tam osiedleni, czy tylko przejeżdżali?
podsumowują.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Astronauci utknęli na ISS. W jakich warunkach spędzą kilka miesięcy?© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas