Nowe badanie: tajemnice broni Aborygenów i ich śmiercionośnej siły
Nowe badanie rzuca światło na archeologiczne dowody starożytnej przemocy interpersonalnej w Australii. Naukowcy po raz pierwszy ujawniają, jak Aborygeni zadawali ciosy przy użyciu dwóch swoich ikonicznych broni i dlaczego były one takie zabójcze.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports jako pierwsze pokazuje, jak rdzenni Australijczycy używali dwóch broni znanych jako "kodj" i "leangle". Kodj to rdzenny wynalazek będący jednocześnie młotkiem, toporem i bronią kłującą, a jego projekt prawdopodobnie liczy tysiące lat. Druga z broni to maczuga bojowa z zakrzywioną głowicą, używana wraz z tarczą obronną - obie były najczęściej wykonane z twardego drewna.
Badacze z Uniwersytetu Griffith w Australii zastosowali nowoczesną technologię biomechaniki, aby określić źródło siły uderzeń tych broni oraz ustalić, co sprawia, że te dawne projekty są tak śmiercionośne. Larry Blight, przedstawiciel ludu Menang Noongar z Australii Zachodniej, na potrzeby badania stworzył kodj, używając drewna akacjowego na rączkę oraz naostrzonego kamienia jako ostrza. Maczugę oraz tarczę wykonali z twardego drewna Brendan Kennedy i Trevor Kirby z ludu Wadi Wadi.