Odkrycie sprzed 5 tys. lat może wyjaśnić zagadkę powstania chińskich cywilizacji

Ostatnie znalezisko w chińskim mieście Chifeng rzuca nowe światło na początki cywilizacji w tej części świata. Odkryto tam ponad 100 artefaktów wykonanych z jadeitu, w tym unikatowe figurki smoków. Jakie sekrety skrywają te starożytne znaleziska?

Jadeitowe figurki mogą pomóc rozwikłać zagadkę powstania pierwszych chińskich cywilizacji
Jadeitowe figurki mogą pomóc rozwikłać zagadkę powstania pierwszych chińskich cywilizacjiLIAN ZHEN /XINHUA /Xinhua via AFPAFP

W północnych Chinach, w mieście Chifeng, archeolodzy natrafili na starożytne miejsce pochówku, które zawierało ponad 100 reliktów z jadeitu, w tym trzy figurki smoków. Miejsce pochówku składało się z okrągłego grobowca i ołtarza ofiarnego kultury Hongshan, która zamieszkiwała te tereny około 3 tys. lat p.n.e. Znaleziska te są szczególnie cenne, gdyż mogą pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do ukształtowania się pierwszych cywilizacji na terenie dzisiejszych Chin.

Hongshan kontaktowało się z sąsiednimi kulturami

Odkryte relikty wykazują podobieństwo do artefaktów odkrytych w innych chińskich prowincjach, co sugeruje, że kultura Hongshan czerpała inspirację od co najmniej trzech innych społeczności oddalonych nawet o ponad 160 km. Jednym z dowodów na to jest m.in. jadeitowy smok o długości 15 cm, którego znaleziono podczas wykopalisk. Był on jedynie nieco większy od podobnego artefaktu odkrytego w prowincji Liaoning 150 km dalej.

Wykopaliska ujawniły także kamienne struktury oraz półpodziemne domostwa, które prawdopodobnie służyły jako grobowce dla wysoko postawionych członków społeczności. Układy grobowców przypominają te znalezione w Niuheliang - wiosce oddalonej o około 140 km od Chifeng.

Przedmioty bardzo podobne do tych odnalezionych w Chifeng znaleziono także na obszarze zajmowanym dawniej przez kulturę Lingjiatan - w obecnej prowincji Anhui. Zdaniem archeologów znaleziska te jasno sugerują kontakty między tymi cywilizacjami.

Dang Yu, badacz z Instytutu Reliktów Kulturowych i Archeologii w Mongolii Wewnętrznej, wspomina, że spójność w stylu jadeitowych artefaktów na tak dużym obszarze świadczy także o istnieniu wspólnego systemu wierzeń. Rzuca to całkowicie nowe światło na rozprzestrzenianie się idei i wierzeń w początkowych stadiach chińskich cywilizacji.

Dalsze badania nad kulturą Hongshan

Miejsca związane z kulturą Hongshan, datowane na okres między 4,7 tys. a 2,9 tys. lat p.n.e., odkryto na szerokim obszarze Chin - od Mongolii Wewnętrznej po prowincję Liaoning. Archeolodzy kontynuują badania nad reliktami oraz strukturami odkrytymi w Chifeng, aby lepiej zrozumieć, kiedy powstało odkryte miejsce pochówku oraz dowiedzieć się jakie jeszcze interesujące informacje można zdobyć z wykopalisk na obszarze zajmowanym niegdyś przez kulturę Hongshan.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas