Archeologowie przez przypadek odkryli egipski sarkofag. Był w doskonałym stanie

Niedawne prace archeologiczne w jednym z nietypowych egipskich grobowców zaskoczyły naukowców niespodziewanym odkryciem. Kim była kobieta spoczywająca w sarkofagu? I co możemy dowiedzieć się o jej losach?

Podczas prac oczyszczających prowadzonych w grobowcu Dżefai-Hapiego, jednego z najważniejszych gubernatorów okresu panowania faraona Senusereta I, egipsko-niemiecka misja archeologiczna natrafiła na komorę grobową jego córki — Idi.  

Znalezisko to jest o tyle wyjątkowe, że grobowiec jej ojca jest największym znanym niekrólewskim grobowcem z tego okresu. W komorze odkryto dwa drewniane sarkofagi - jeden wewnątrz drugiego. Zdobione są one tekstami opisującymi podróż do zaświatów.

Odkryte sarkofagi są doskonale zachowane

Idi spoczęła w sarkofagach o imponujących rozmiarach. Zewnętrzny mierzył 2,62 metra długości, a wewnętrzny 2,30 metra. Jak podkreśla dr Mohamed Ismail Khaled, sekretarz generalny Egipskiej Rady Starożytności, sarkofagi te należą do jednych z najlepiej zachowanych w tym regionie, a ich zdobienia wykonano z niezwykłym pietyzmem.

Reklama

Wewnątrz grobowca odkryto również wieko wewnętrznego sarkofagu zdjęte z niego jeszcze w starożytności, skrzynię z urnami kanopskimi, które miały przechowywać organy zmarłej, oraz kilka drewnianych figurek.

Niestety, w starożytności grobowiec Idi padł ofiarą złodziei, którzy nie tylko ukradli część cennych przedmiotów, ale także sprofanowali jej ciało rozczłonkowując je. Analizy szkieletu wskazują, że Idi zmarła przed ukończeniem 40 lat i cierpiała na wrodzoną deformację stopy, co z pewnością wpływało na jej jakość życia. Badacze planują kontynuować prace nad analizą jej szczątków, aby dowiedzieć się więcej o jej zdrowiu, stylu życia oraz przyczynach śmierci.

Jeden z największych niekrólewskich grobowców w Egipcie

Idi była córką Dżefai-Hapiego, gubernatora miasta Asjut, które w czasach faraona Senusereta I pełniło kluczową rolę jako centrum handlu położone nieopodal bogatej w surowce Nubii. Faraon Senuseret I, drugi władca XII dynastii, panował 45 lat na początku drugiego tysiąclecia p.n.e. i był jednym z najpotężniejszych królów Egiptu z okresu Średniego Państwa. Udało mu się skonsolidować władzę, a także rozwinąć struktury polityczne, militarne i gospodarcze kraju.

Grobowiec Dżefai-Hapiego, jest największym zachowanym grobowcem skalnym należącym do osoby prywatnej z Egiptu czasów Średniego Państwa. Jego monumentalna konstrukcja, wykuta w skale, mierzy 122 metry długości i 9 metrów wysokości, co czyni go jednym z najciekawszych przykładów architektury grobowej spoza egipskich kręgów królewskich.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grobowiec | starożytny Egipt | starożytność | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy