Egipska świątynia odnowiona. Po ponad 2 tys. lat odkrywa barwne inskrypcje

Jedno z najlepiej zachowanych starożytnych egipskich miejsc kultu, ujawnia barwne malowidła, złocenia oraz osobiste zapiski kapłanów. Jak wyglądała ta monumentalna świątynia w czasach starożytnych? Dzięki archeologom mamy teraz rzadką okazję, by się o tym przekonać.

Egipska świątynia Edfu odkrywa niezwykłe barwne zdobienia
Egipska świątynia Edfu odkrywa niezwykłe barwne zdobienia/materiały prasowe /Universität Würzburg (miniatura)Wikimedia

Świątynia Edfu, poświęcona bogowi Horusowi o głowie sokoła, jest jednym z najbardziej imponujących i kompletnych zabytków starożytnego Egiptu. Położona w Górnym Egipcie, stanowiła swoiste centrum religijne i miejsce codziennych rytuałów.

Budowla, której historia sięga okresu ptolemejskiego (323 - 30 r. p.n.e.), jest dziś skarbnicą wiedzy o religii i kulturze starożytnych Egipcjan. W ramach trwających od 2021 roku prac restauracyjnych, badacze z Egiptu i Niemiec odkrywają kolejne warstwy historii, które przetrwały przez tysiące lat.

Prace restauracyjne odkrywają niezwykłe zdobienia

Restauratorzy podjęli się tytanicznej pracy, czyszcząc ściany i kolumny świątyni, które przez wieki pokryły się kurzem, sadzą i odchodami ptaków. Efekt tych działań zaskoczył wszystkich - pod warstwą brudu ukazały się żywe kolory malowideł oraz złocone inskrypcje.

Szczególnie interesujące okazały się postacie bóstw, które - jak ujawniła inskrypcja - były całkowicie pokryte złotem. Złocenia przedstawiały emblematy, biżuterię oraz same bóstwa, co miało podkreślać ich boską naturę.

Co mówią nam odkryte inskrypcje?

Nie tylko malowidła i złocenia stanowią o wartości odkryć w Edfu. Restauratorzy natrafili również na tzw. dipinti - graffiti napisane atramentem w demotycznym skrypcie, który był rozwinięciem hieratycznego pisma starożytnego Egiptu. Te osobiste inskrypcje pozostawione przez kapłanów, dają unikalny wgląd w życie religijne i rytuały odprawiane w świątyni. Modlitwy skierowane do Horusa zdradzają, jak kapłani wyrażali swoje oddanie, a także jakie rytuały były wykonywane wewnątrz świątyni.

Odkrycia w Edfu są bezcenne nie tylko dla badaczy, ale także dla całej współczesnej kultury, dając nam możliwość zrozumienia, jak wyglądały miejsca kultu tysiące lat temu. Wcześniejsze wyobrażenia o starożytnych świątyniach często były monochromatyczne i surowe, jednak odkrycia w Edfu pokazują, że były to miejsca pełne kolorów, symbolizujące bogactwo i potęgę bóstw. Badania nad Edfu to także niezwykle istotne źródło wiedzy na temat codziennego życia kapłanów oraz ich rytuałów.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas