Odkryto starożytny fort z czasów Ramzesa II. Krył niezwykłe znaleziska
Wykopaliska przeprowadzone nieopodal delty Nilu odkryły doskonale przemyślaną starożytną egipską konstrukcję militarną. Znaleziska z jej terenu mówią wiele o zwyczajach ówczesnych ludzi oraz zdolnościach inżynieryjnych dawnych Egipcjan.
Podczas wykopalisk archeologicznych w jeden z dzielnic miasta Hosh Essa położonego na zachód od delty Nilu odkryto konstrukcje z cegły mułowej, które pełniły funkcję koszar dla żołnierzy oraz magazynów na żywność, broń i inne zaopatrzenie.
To ważne odkrycie, podkreślające strategiczną rolę obszaru Tell Al-Abqain jako kluczowego posterunku wojskowego chroniącego północno-zachodnie granice Egiptu przed inwazjami plemion libijskich i Ludów Morza - stwierdził Mohamed Ismail Khaled, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady Starożytności (SCA).
Khaled podkreślił również niezwykle precyzyjne i logiczne rozmieszczenie budowli w terenie. Odzwierciedla to zaawansowane umiejętności inżynieryjne starożytnych Egipcjan, którzy umiejętnie dostosowywali otaczające środowisko do swoich własnych celów i świadomi byli jego wpływu na praktyczność konstruowanych budowli.
Miejsce było najpewniej ważną fortecą w czasach Ramzesa II
Ayman Ashmawy, szef Działu Egipskiego w SCA, przedstawił dodatkowe szczegóły dotyczące odkryć. Wyjaśnił on, że niektóre z odkrytych budynków służyły do przechowywania codziennych zapasów dla żołnierzy, ale poza nimi w okolicy znaleziono także duże wyspecjalizowane spichlerze, cylindryczne piece używane do gotowania i naczynia ceramiczne, w których odkryto pozostałości ryb i kości zwierząt.
Do najcenniejszych odkryć z tych wykopalisk zalicza się z pewnością brązowy miecz z wyrytym symbolem faraona Ramzesa II. Badacze są zdania, że fort musiał być istotnym punktem obronnym w czasach jego panowania. Potwierdza to również inne znalezisko, czyli wapienny blok z wyrytymi tytułami Ramzesa II. W forcie znaleziono dwa takie bloki, drugi z nich miał na sobie wyryte dane urzędnika o imieniu Bay.
Inne znaleziska pokazują sporą religijność ówczesnych Egipcjan
Na stanowisku odkryto również szeroki wachlarz przedmiotów osobistych i innych artefaktów, w tym broń, narzędzia myśliwskie, a także ozdoby i przedmioty religijne. Znaleziono również koraliki, amulety ochronne oraz aplikatory z kości słoniowej służące do nakładania kohlu, czyli kosmetyku do przyciemniania powiek.
Jednym z innych nietypowych odkryć na terenie dawnego fortu był pochówek nienaruszonej krowy. W staroegipskiej wierze symbolizowało to siłę, obfitość i dobrobyt. Wśród innych interesujących artefaktów znalazły się skarabeusz z inskrypcją "Amon - Pan Nieba" oraz kwiatem lotosu, kolejny skarabeusz z wizerunkiem bóstwa "Ptah" oraz brązowa biżuteria z symboliką religijną.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!