Odkryli garniec pełny złotych monet. To unikat w skali Europy

Wiktor Piech

Wiktor Piech

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,3 tys.
Udostępnij

Archeolodzy w starożytnym mieście Notion w Turcji odnaleźli prawdziwy skarb sprzed 2400 lat, który ujawnia bezprecedensowy wgląd w starożytny świat w okresie wstrząsów politycznych. Naukowcy zastanawiają się, kto mógł zostawić skarb, jednocześnie mogą już mieć na to odpowiedź.

W Turcji odnaleziono unikatowe perskie monety. Mogły należeć do najemnika (zdjęcie poglądowe)
W Turcji odnaleziono unikatowe perskie monety. Mogły należeć do najemnika (zdjęcie poglądowe)nsdefender123RF/PICSEL

W zachodniej Turcji w nadmorskim starożytnym mieście Notion archeolodzy odkryli unikatowe znalezisko. W trakcie wykopalisk prowadzonych w jednym z domów z III wieku p.n.e. naukowcy odnaleźli nieoczekiwaną tajemniczą skrytkę, w której ukryto prawdziwe bogactwo.

Skąd się wziął garniec pełny złota?

Jak powiedział profesor Christopher Ratté z Uniwersytetu Michigan: - Monety zostały zakopane w rogu starszego budynku. Tak naprawdę to nie szukaliśmy garnka złota.

Z kolei Andrew Meadows, archeolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego stwierdził, że znalezisko jest "najwyższej rangi". Dodał, że nigdy do tej pory nie odkryto podobnego skarbu w Azji Mniejszej.

Po dokładnych oględzinach okazało się, że złote monety to darejki, które przedstawiają perskiego króla z łukiem i włócznią. Służyły one głównie do płacenia żołnierzom żołdu. Dlatego też badacze sądzą, że skarb należał do najemnika, który zakopał swoje złoto na przechowanie. Jak mówi prof. Ratté dla Live Science: - Według greckiego historyka Ksenofonta, jedna darejka była równa żołdowi żołnierza przez jeden miesiąc.

Darejki były to złote perskie monety Achemenidów o wadze ok. 8,4 grama. Zostały wprowadzone przez króla  Dariusza I (522-486 r. p.n.e.) i były wykorzystywane do schyłku IV wieku p.n.e. Na awersie widniał brodaty król z włócznią i łukiem, który klękał przed niewidzialnym bóstwem. Z kolei na rewersie znajduje się wgłębiony prostokąt. Darejki były wysokiej próby (0,980) i były emitowane głównie dla zachodnich części państwa perskiego.

Jak wskazują archeolodzy, liczne monety wskazują, że najemnik brał udział w licznych bitwach, dzięki czemu zebrał pokaźny skarb. Jednocześnie los monet rodzi intrygujące pytanie o los jego właściciela. Garniec został ukryty między 430 a 427 r. p.n.e.

Monety ujawniają burzliwy okres w historii

Grecki historyk Tukidydes w swoich dziełach datowanych na 427 r. p.n.e. opisał działania ateńskiego generała Pachesa, który walczył z najemnikami służącymi w armii perskiej. Co ciekawe bitwy odbywały się właśnie w Notion.

Prof. Ratté stwierdził dla The University Record: - Mogły to być po prostu oszczędności doświadczonego żołnierza najemnego w czasie i miejscu, w którym żołnierze mogli zarobić dużo pieniędzy, jeśli byli gotowi zaryzykować życie dla tego, kto da najwięcej.

- Odkrycie tak cennego znaleziska podczas wykopalisk archeologicznych jest bardzo rzadkie. Nikt nigdy nie zakopuje skarbu monet, zwłaszcza monet z metali szlachetnych, bez zamiaru jego odzyskania. Tak więc tylko najpoważniejsze nieszczęście może wytłumaczyć zachowanie takiego skarbu - stwierdził naukowiec.

Dodał, że prawdopodobnie to był ostatni etap życia żołnierza. Wskazał również, że właścicielem mógł być Grek, co ma związek, z tym że wielu ówczesnych Greków służyło jako perscy najemnicy.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      „Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządza
      „Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      716
      Super
      relevant
      269
      Hahaha
      haha
      106
      Szok
      shock
      89
      Smutny
      sad
      44
      Zły
      angry
      38
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na