Odkryli starożytny grecki ołtarz. Służył prawdopodobnie do rodzinnych rytuałów
Na stanowisku archeologicznym Segesta na Sycylii archeolodzy odkryli starożytny grecki ołtarz, który prawdopodobnie służył do kultu rodzinnego ponad 2000 lat temu. Przez wieki zasypany był kilkucentymetrową warstwą ziemi i roślinności.
Starożytny grecki ołtarz
Archeolodzy pracujący na stanowisku Segesta na włoskiej Sycylii ogłosili odkrycie starożytnego greckiego ołtarza. Prawdopodobnie używany był w rodzinie do kultu u szczytu helleńskich wpływów kulturowych, tuż przed powstaniem imperium rzymskiego w I wieku p.n.e.
Przez wieki ołtarz leżał pod warstwą ziemi i roślinności na obszarze Akropolu Południowego w obszarze Segesta, czyli w zachodniej części wyspy.
Stanowisko Segesta nigdy nie przestaje nas zadziwiać. Wykopaliska nadal wydobywają na światło dzienne… fragmenty, które dodają nowe perspektywy i interpretacje do miejsca, w którym wiele cywilizacji jest rozwarstwionych.
Starożytne miasto Segesta
Segesta leży w północno-zachodniej części Sycylii, na malowniczych, górzystych terenach. Jest to starożytne miasto założone przez Elymów. Było niezależne politycznie i często prowadziło walki z miastami greckimi, takimi jak Selinuntem i Syrakuzami. W 307 roku p.n.e. zostało spustoszone przez Agatoklesa, syrakuzańskiego tyrana, a w 241 roku p.n.e. zdobyte przez Rzymian.
Najbardziej znanym i imponującym zabytkiem starożytnego miasta jest nieukończona wielka świątynia oraz amfiteatr. Pochodzi ona z około 430 roku p.n.e.
W Segeście prowadzone są nieustannie wykopaliska, dzięki czemu nieustannie odkrywane są nowe zabytki. Tym razem udało się odsłonić spod ziemi starożytny ołtarz. Oprócz tego archeolodzy wykopali także relikt o podobnym kształcie, który prawdopodobnie służył jako podpora dla rzeźby. Oba znaleziska są w bardzo dobrym stanie. Na ołtarzu widać poszczególne elementy zdobienia.
Sycylia jest niezwykle atrakcyjnym kierunkiem dla turystów, oferuje nie tylko śródziemnomorski klimat, ale również błękitne morze. Oferuje również spojrzenie w starożytną kulturę i sztukę właśnie za sprawą parku archeologicznego Segesta, gdzie możemy podziwiać wspomnianą świątynię dorycką oraz zapierający dech w piersiach amfiteatr.