Odkryto najstarszy rysunek namalowany przez człowieka. „Przypomina hashtag”

Jaskinia Blombos, leżąca na południowym wybrzeżu RPA, ponownie zasłynęła na całym świecie. Odkryto tam najstarszy rysunek namalowany przez człowieka, który przypomina... hashtag.

Pierwszych historycznych odkryć dokonano tam w 1991 roku. Wówczas oczom całego świata ukazały się obrazy namalowane przez naszych przodków dziesiątki tysięcy lat temu. Teraz dokonano jeszcze większego odkrycia. Stoi za nim zespół Chrisa Henshilwooda z norweskiego uniwersytetu w Bergen.

Kilka linii przecinających się może nie być interesująca dla wielkich znawców sztuki, ale na bank miło kojarzy się nam, ludziom na co dzień funkcjonujących w odmętach globalnej sieci. Naskalny rysunek wykonany czerwoną ochrą przypomina bowiem popularny na serwisach społecznościowych hastag.

Reklama

Odkryto najstarszy rysunek namalowany przez człowieka. „Przypomina hashtag”. University of Bergen.

Co najciekawsze, naukowcy uważają, że powstał aż 73 tysiące lat temu, czyli jest o ponad 30 tysięcy lat starszy od dotychczas odkrywanych na całym świecie. Za jego powstanie odpowiada nim nikt inny jak nasz przodek, przedstawiciel homo sapiens. Norwegowie są pewni, że wzór jest częścią większej całości.

Chociaż to zaledwie kilka kresek, i nie możemy w tym przypadku mówić o sztuce, to jednak ten fakt bardzo dużo mówi nam o historii naszych przodków, a właściwie o rozwoju ich mózgów, kulturze i postrzeganiu rzeczywistości.

Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. University of Bergen

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy