Odkryto zaginione miasto chrześcijan w Ziemi Świętej
Pośród piasków Jordanii archeolodzy odkryli pozostałości zaginionego miasta Tharai. Miejsce to było ważnym punktem dla chrześcijan, którzy pielgrzymowali na Bliski Wschód w średniowieczu.

Spis treści:
Dowody wskazują, że Tharais miało znaczenie religijne jako chrześcijańskie sanktuarium wzniesione około połowy VI wieku naszej ery - wskazuje Musallam Al-Rawahneh, profesor na Wydziale Archeologii i Turystyki Uniwersytetu w Mutah.
Wraz z zespołem archeologów od 2021 do 2024 roku prowadził poszukiwania zaginionego miejsca w regionie środkowej Jordanii. Po ciężkich pracach badaczom udało się odnaleźć jego pozostałości w północno-zachodnim regionie miasta El-'Irāq, położonego na płaskowyżu Karak, historycznie znanego jako kraina Moab.
Chrześcijańskie miasto na Ziemi Świętej
Tharais wzniesiono w czasach, gdy to miejsce wchodziło pod panowanie Cesarstwa Bizantyjskiego. Na miejscu odkryto uszkodzone kawałki ceramiki i ruiny kilku budowli, pasujące estetyką do konstrukcji bizantyjskich we wczesnym średniowieczu.

Szczególnie interesujące było odkopanie śladów chrześcijańskiego kościoła, który został zbudowany w formie bazyliki o długości około 13 metrów. Znaleziono wielkie kamienne głazy, które stanowiły fragment wejścia do budynku
Miejsce pielgrzymów
Prawdopodobnie Tharais było stałym punktem wypadowym pielgrzymów z Europy, którzy podróżowali do Ziemi Świętej. Tego typu wyprawy zaczęły mieć miejsce jeszcze w IV w. n.e., chociażby dzięki podróżom Konstantyna I Wielkiego, cesarza rzymskiego, który zakazał prześladowania chrześcijan.
- Strategiczna lokalizacja Tharais przy Morzu Martwym i Ziemi Świętej czyni go potencjalnym celem pielgrzymek, punktem wyjścia i bramą dla religijnych podróżników oraz miejscowego handlu - twierdzi Musallam Al-Rawahneh.
Starożytna mapa Bliskiego Wschodu
Na ślady Tharais naprowadziła archeologów starożytna mapa z Madaby. Została odkryta w 1884 roku w greckim kościele prawosławnym św. Jerzego w Madabie w Jordanii. Jest najstarszą zachowaną mapą Ziemi Świętej, której powstanie datuje się na połowę VI wieku n.e.

Na podstawie tej mapy odkryto już kilka starożytnych miejsc, w tym ulicę Cardo i Kościół Matki Bożej Nowej w Jerozolimie.
Odkrycie Tharais opisano w czasopiśmie naukowym Gephyra.