Przełomowe odkrycie w Egipcie. Odkopano pierwsze takie grobowce w historii
Hiszpańscy archeolodzy dokonali wyjątkowego odkrycia w Egipcie. Odkopali pierwsze grobowce z czasów rzymskich w tym kraju, które zostały wykute bezpośrednio w skale. W środku odnaleźli szereg mumii i skarbów, w tym niezwykłe posągi z terakoty i złote maski.
W Egipcie archeolodzy odnaleźli pierwsze w tym kraju grobowce ptolemejskie i rzymskie. Znajdowały się one we wschodniej części Górnego Cmentarza w Al-Bahnasa. Jak mówi sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, dr Mustafa Waziri, grobowce te odznaczają się "nowym stylem pochówku", na który składa się komora wykuta bezpośrednio w skale.
Nowe odkrycie zmieni utarte myślenie ludzi dotyczące starożytnego Egiptu?
- Nowe odkrycie rzuca więcej światła na bogatą historię regionu, ponieważ zespół odkrył serię wykutych w skale grobowców datowanych zarówno na okres ptolemejski [305-30 p.n.e.], jak i rzymski [30 p.n.e.-641 n.e.], prezentując unikalne praktyki pogrzebowe i ekspresję artystyczną tamtych czasów - powiedział Waziri.
Badacze uważają, że najbardziej niezwykłymi odkrytymi artefaktami są terakotowe posągi przedstawiające bóstwo Izydę-Afrodytę. Rzeźby są ozdobione wyjątkowymi koronami z liści, co już w samo w sobie jest niezwykłe i stanowi bardzo duże uzupełnienie wiedzy dotyczącej dawnego Egiptu i ujawnia tajemnicze pradawne praktyki pogrzebowe.
Archeolodzy zauważają, że do tej pory nigdzie indziej na świecie nie odnaleziono tego typu figur. Jednocześnie badacze uważają, że obszar Al-Bahnasa nadal ukrywa przed światem wiele istotnych zagadek, których rozwiązanie uzupełniłoby większość obecnych luk w wiedzy.
Jak sugerują naukowcy, Izyda-Afrodyta łączy aspekt czczonej Izydy (w mitologii egipskiej była to bogini m.in. płodności, macierzyńska i domowego ogniska) z Afrodytą (w mitologii greckiej była boginią miłości, płodności i piękna).
Ponadto w ramach prowadzonych prac archeologicznych odnaleziono mumie z czasów rzymskich. Część z nich była przyozdobiona złoconymi i kolorowymi maskami pogrzebowymi. Natomiast w szczękach dwóch mumii odnaleziono sztuczne złote języki - rytuał ten miał na celu zachowanie zdolności mówienia przez zmarłego, było to znaną praktyką pogrzebową z czasów rzymskich.
Dodatkowo w grobowcach odnaleziono wyjątkowe rysunki przedstawiające skomplikowane wzory roślinne, w tym winorośle, a także zwierzęta m.in. gołębie i kobry. Jak mówi Adel Okasah, szef Departamentu Administracji Centralnej ds. Starożytności Środkowego Egiptu: - Dostarcza to cennych informacji na temat codziennego życia i kulturowego znaczenia Al-Bahnasa w czasach starożytnych.