Przymiarki do filmu o misiu Wojtku spod Monte Cassino

Niedźwiedź Wojtek, weteran walk o Monte Cassino, przygarnięty przez żołnierzy armii gen. Władysława Andersa w Iranie, który przemierzył wraz z nią niemal cały szlak bojowy aż do Szkocji - może zostać bohaterem hollywoodzkiego filmu fabularnego - donoszą media.

Autorka książki o nim Aileen Orr (Wojtek the Bear) odsprzedała prawa autorskie do filmu scenarzyście i irlandzkiemu reżyserowi Brendanowi Foley, który ma nadzieję, że do czasu przyszłorocznego festiwalu filmowego w Cannes będzie miał skrypt, którym uda mu się zainteresować producenta.

Foley chciałby pracować z Nedem Dowdem - producentem filmu Mela Gibsona "Apocalypto". Przyznaje, że już teraz miał zapytania zarówno w Europie, jak i w USA, w tym od hollywoodzkiego studia telewizyjnego DreamWorks związanego ze Stevenem Spielbergiem, ale zastrzega, że na razie jego plany "są na wczesnym etapie".

Reklama

Dziennikowi "The Scotsman" Foley powiedział, że "Po napisaniu skryptu będzie można zastanowić się nad możliwościami produkcyjnymi zarówno w Europie jak i w Hollywood". Dodał, że "osobiście najchętniej filmowałby w Szkocji, ale będzie to zależeć od finansów i wymogów operatorskich".

Syryjski niedźwiedź brunatny - Wojtek pochodzący najprawdopodobniej z okolic Hamadanu w Iranie, stał się maskotką 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie gen. W. Andersa. Żołnierze wymienili niedźwiadka za konserwy i karmili skondensowanym mlekiem, marmoladą i syropem. Miś nauczył się nawet jeść papierosy i pił piwo.

Przeszedł z żołnierzami 2 Korpusu Polskiego cały szlak wojenny przez Irak, Palestynę, Egipt i kampanię włoską od Monte Cassino przez Ankonę i Apeniny do Bolonii. Jego jednostka została przemianowana na 22. Kompanię Zaopatrywania Artylerii, a Wojtek pomagał nawet nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie jednostki. Po wojnie, wraz z żołnierzami został przewieziony do Szkocji, a po demobilizacji oddany do Zoo w Edynburgu, gdzie spędził resztę swoich dni.

Na jego temat napisano co najmniej dwie książki po polsku i angielsku; to m.in. książka Wiesława Lasockiego "Wojtek spod Monte Cassino: opowieść o niezwykłym niedźwiedziu". W 2008 roku powstał polski film dokumentalny pt. "Piwko dla niedźwiedzia!" w reż. Marii Dłużewskiej. W 2011 roku w kooperacji BBC i TVP powstał na podstawie książki Lasockiego film dokumentalny w reż. Williama Hooda i Adama Lavisa p.t. "The bear that went to war" ("O niedźwiedziu, co poszedł na wojnę"). Polska premiera filmu miała miejsce w 2 programie TVP w 2011 roku.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy