W 5000-letnich wazach znaleźli… wino. To skarb Egiptu

Grupa archeologów dokonała zadziwiającego odkrycia w egipskim mieście Sauchadż, porównywalnego do złotego skarbu. Przy wykopaliskach znaleźli prawie nietknięte przez czas 5000-letnie wazy, a w nich pozostałości jednego z najstarszych w historii win.

Znaleziska dokonała grupa egipskich, niemieckich i austriackich archeologów, prowadzących wykopaliska przy grobowcu Merit-Neith, regentką I dynastii egipskich władców. Podczas prac udało im się odkopać kolekcję mebli pogrzebowych oraz setki niezwykłych waz, datowanych na okres ok. 3000 r. p.n.e.

Archeolodzy byli wręcz zszokowani jak dobrze zachowane są te wazy. Zauważyli, że przez te wszystkie wieki pozostały nieotwarte, więc przyszedł im zaszczyt bycia pierwszymi, którzy zajrzą do środka. Nieoczekiwanie zobaczyli, że wiele posiada pozostałości starożytnego egipskiego wina.

Reklama

Odkryto jedno z najstarszych śladów wina w historii

Odkryte w Sauchadż wazy z pozostałościami wina są jednymi z najstarszych zachowanych śladów starożytnego alkoholu. Archeologia zna jednak starsze przypadki np. z Chin, gdzie odkryto ślady wina sprzed 9000 lat. Samo wino jest uważane przez badaczy za pierwszy alkohol ludzkości, ubóstwiany przez wiele cywilizacji starożytności.

Warto tu uzmysłowić, że nie mówimy tu o samym napoju a prawdopodobnie o cząsteczkach wina, które zachowały się w ceramice. Nawet takie ślady mogą dać odpowiedź np. co do receptury alkoholu. Dzięki odkryciu z Sauchadż możemy mieć szansę poznać, jak smakowało wino pierwszych faraonów.

Starożytny Egipt słynął z rozwiniętego winiarstwa

Te idealnie zachowane wazy to także ślad bogatego przemysłu winiarskiego starożytnego Egiptu. W imperium faraonów napój ten był niezwykle popularny wśród elit i arystokracji, którzy utożsamiali go z władzą. Dlatego już około 3000 lat p.n.e. w delcie Nilu ustanowiono kwitnący przemysł produkcji wina, rozpowszechnianego w Egipcie.

Starożytni Egipcjanie prawdopodobnie nauczyli się tworzenia wina na masową skalę po stworzeniu szlaków handlowych z Lewantem, gdzie uprawiano winorośle. Wino szybko stało się oczywiście ważnym elementem egipskich rytuałów.

Polecamy na Antyweb | Odebrałem laptopa dla 4-klasisty. Ma jeden wielki mankament

Odkrycie nowej władczyni starożytnego Egiptu?

Prócz znalezienia starożytnego wina, archeolodzy są zdumieni ilością nowych informacji nt. I dynastii władców Egiptu, które zapewniły wykopaliska. Ta linia władców uważana jest za pierwszą, która kontrolowała zarówno Górny, jak i Dolny Egipt w zjednoczonym królestwie. Do dziś jednak posiadamy o niej tylko strzępki informacji.

Archeolodzy postanowili przeprowadzić wykopaliska w grobowcu Merit-Neith licząc, że zdobędą nowe informacje o dawnym rodzie, jak i samej regentce. Istnieje hipoteza, że Merit mogła być nawet pierwszą w historii kobietą władającą starożytnym Egiptem. Wcześniej sugerował to m.in. fakt, że jako jedyną kobietę pochowano ją w monumentalnym grobowcu na pierwszym królewskim cmentarzu w Abydos.

Najnowsze wykopaliska egipskich, niemieckich i austriackich naukowców odkryły w grobowcu Merit-Neith inskrypcje, świadczące, że za życia miała zajmować stanowiska w centralnych urzędach Egiptu. Dzięki temu miała posiadać dużą władzę, co stanowi kolejny dowód, że faktycznie mogła być pierwszą kobietą władającą starożytnym państwem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starożytny Egipt | wino
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy