W egipskim grobowcu odkryto ser. Ma ponad 2 tys. lat
W grobowcu na obszarze Sakkary egipscy badacze odnaleźli liczne przedmioty pokryte starożytnym pismem oraz ser, który ma 2,6 tys. lat.
Odkryty przez archeologów ser to halloumi. Gatunek wytwarzany z mleka koziego lub mieszanki owczego, krowiego i koziego, często z dodatkiem mięty. Po wyrobieniu można przechowywać go nawet przez rok. Ten jednak ma 2,6 tys. lat.
Odkrycia dokonano w Sakkarze, miejscowości w Egipcie położonej na południe od Kairu. Jej nazwa pochodzi od Sokara, bóstwa, które opiekowało się nekropolią. To tu znajdują się miejsca pochówku najstarszych dynastii. Najsłynniejszym zabytkiem jest piramida Dżesera.
Bloki sera odnalezione zostały w naczyniach pokrytych pismem demotycznym (demotika ozn. grec. ludowe). Powstało ono w VII w. p.Chr. i stopniowo wypierało pismo hieratyczne (uważane z kolei za uproszczoną wersję pisma hieroglificznego). Najbardziej znanym przykładem pisma demotycznego jest Kamień z Rosetty.
Dr Mustafa Waziri, kierownik badań wyjaśnił, że wewnątrz tych garnków znaleziono grupę pleśni białego sera, która prawdopodobnie pochodzi z późnego okresu 26 i 27 dynastii (664 - 404 r. p.n.e.). Choć wydawać by się mogło, że taka długość dojrzewania zagwarantuje mu pierwsze miejsce, to jednak nie pobił rekordu sprzed czterech lat. W 2018 r. odkryty został bowiem blok sera, który ma aż 3,2 tys. lat.
Nie do końca wiadomo, kiedy powstało pierwsze halloumi (chalumi), ale za jego kolebkę uważa się Cypr, gdzie obecnie traktowany jest jak dobro narodowe. W związku z tym Komisja Europejska nadała mu status Chronionej Nazwy Pochodzenia. Ma intensywny i słony smak, który wraz z czasem dojrzewania staje się bardziej gorzki.
Był popularny w XVI-wiecznych wschodnich regionach Morza Śródziemnego. Dr Mustafa Waziri, kierownik badań, zwrócił uwagę, że starożytni Egipcjanie nazywali biały ser "Haram", który w czasach koptyjskich zmienił się na słowo "Haloum", a teraz jest znany jako "ser Halloum"., Archeolog poinformował również, że jest jeszcze inny zestaw garnków, które są jeszcze całkowicie zamknięte, a misja otworzy je w ciągu najbliższych kilku lat, aby poznać ukryte w nich sekrety.
Przeczytaj także: Chcecie zamieszkać w domu ze Stranger Things? To możliwe!
Archeolodzy rozpoczęli pracę na stanowisku w 2018 r. W tym czasie udało się odkryć już 7 grobowców skalnych - trzy grobowce z okresu Nowego Państwa i cztery ze Starego Państwa oraz unikalny grobowiec kapłana V dynastii Wahi.
Oprócz tego na koncie badacze mają ponad tysiąc amuletów, dziesiątki drewnianych kocich posągów oraz kocich mumii. Niezwykle bogaty w cenne znaleziska był 2020 r. Odkryto wówczas 100 zamkniętych drewnianych trumien, 40 posągów boga Ptaha-Sokara z pozłacanymi elementami i drewnianych skrzynek z wizerunkiem boga Horusa. Amerykański magazyn Archeology sklasyfikował odkrycie jako jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych w 2020 r.
W maju tego roku archeolodzy znaleźli również największą skrytkę z posągami z brązu na nekropolii Bubastien w Sakkarze.
Przeczytaj także:
Odkrycie w Czechach. Miejsce starsze od Stonehenge i piramid w Gizie
Wrak samolotu z 1944 roku znaleziony w Zalewie Szczecińskim!
Mieszkają tu od 10 lat. Podczas remontu znaleźli w kuchni... skarb