W Kazachstanie odnaleziono kilkanaście starożytnych grobowców. Co skrywały?
Do wyjątkowego wydarzenia doszło w Kazachstanie. W trakcie prac archeologicznych naukowcy odnaleźli 13 starożytnych grobowców. Jednakże największe zdziwienie nadeszło dopiero po ich otwarciu.
W obwodzie wschodniokazachstańskim niedaleko wsi Arshaty naukowcy odnaleźli 13 kompleksów grobowych. Według wstępnych ustaleń należą one do członków unii plemiennej Xianbei i pochodzą z pierwszej połowy I tysiąclecia naszej ery.
Tajemnicze groby zbudowane są z kamiennych "ogrodzeń" o szerokości od pół metra do jednego metra z jamami grobowymi pośrodku. Większość z nich zorientowana jest w kierunku równoleżnikowym. Jamy mają z kolei głębokość około jednego metra. Jak ujawniają archeolodzy, groby należały głównie do osób dorosłych.
Co zastanawiające, w dwóch przypadkach pochówki były przykryte szczątkami koni. Badacze jak na razie nie mają wytłumaczenia dla tak szczególnego elementu pogrzebowego. Dodali, że może się to wiązać ze specyficznym nieznanym obrządkiem.
Naukowcy, badając grobowce, odnaleźli w nich, oprócz kości, liczne fragmenty ceramiki, muszle, a także paciorki wykonane z kamieni półszlachetnych. Obecnie trwają szczegółowe analizy struktur.
Według dostępnych informacji Xianbei byli odłamem Donghu, czyli tzw. Wschodnich Barbarzyńców. Ludność ta bazowała głównie na hodowli zwierząt i bydła, jednocześnie gospodarka była uzupełniana przez wytwory działalności rolniczej.
Xianbei był azjatyckim ludem koczowniczym zamieszkującym tereny dzisiejszej Mongolii, wschodniego Kazachstanu i fragment północno-wschodnich Chin. Ludy Xianbei z czasem założyły tutaj szereg państw. Szczyt potęgi osiągnęli pod koniec III wieku p.n.e. i przez setki lat wyprowadzali najazdy na północne Chiny.
Część archeologów uważa, że ludy Xianbei były wielojęzyczną i wieloetniczną konfederacją składającą się w głównie z pramongołów oraz w mniejszym stopniu z ludów tureckich.
Warto także zwrócić uwagę, że Xianbei byli pionierami w tworzeniu systemu chanatu, który w kolejnych wiekach doprowadził do pogłębienia podziałów klasowych i postępu analfabetyzmu społeczeństwa oraz regresu sztuki i kultury.
Według Instytutu Archeologii Margulan: "Xianbei odegrali kluczową rolę w tworzeniu i rozwoju procesów etnokulturowych w Azji Środkowej po upadku Imperium Hunów. Ich wpływ znalazł odzwierciedlenie w różnych aspektach rozwoju kulturalnego i politycznego koczowniczych społeczności regionu, w tym w tworzeniu nowych formacji państwowych, rozwoju tradycji wojskowych oraz struktur społecznych i gospodarczych".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.