W starożytnej wiosce znaleziono list w butelce. Napisał go ktoś wyjątkowy
Podczas wykopalisk archeologicznych w Normandii doszło do niespodziewanego odkrycia, które bardzo zaskoczyło badaczy. Zespół archeologów natrafił na butelkę, w której znajdowała się wiadomość sprzed 200 lat.
Butelka, którą znaleziono podczas prac wykopaliskowych w starożytnej osadzie galijskiej w pobliżu miasta Eu zawierała starannie złożony list pozostawiony przez Pierre’a-Jacques’a Féreta, lokalnego archeologa z miasta Dieppe.
"P.J. Féret, rodem z Dieppe, członek różnych towarzystw intelektualnych, prowadził tu prace archeologiczne w styczniu 1825 roku. Kontynuuje on swoje badania na tym ogromnym terenie znanym jako Cité de Limes lub Obóz Cezara" — czytamy w liście. Jak potwierdza BBC — Féret był w swoich czasach człowiekiem bardzo szanowanym w regionie.
Archeologowie bardzo miło zaskoczyli się nietypowym znaleziskiem
Dla archeologów odkrycie tej butelki było bardzo unikatowym znaleziskiem. Guillaume Blondel, szef zespołu badawczego i jednocześnie lider prac wykopaliskowych, opisał to jako "absolutnie magiczny moment". Jak podkreślił, choć wiedziano, że Féret prowadził tu wykopaliska, nikt nie spodziewał się odkrycia tak osobistej pamiątki z przeszłości. "Czasami trafiamy na kapsuły czasu pozostawione przez cieśli przy budowie domów, ale w archeologii to rzadkość" - dodał Blondel.
Historia osady zastanawiała ludzi już od stuleci
Pierwsza wzmianka na temat tajemniczej dawnej osady niedaleko miejscowości Eu pojawia się w pismach Matthieu Parisa z XIV wieku oraz na płycie nagrobnej z XV wieku. Popularną współcześnie nazwę Obóz Cezara nadał miejscu natomiast król Ludwik XIII, który przybył tam w 1617 roku na wyprawę wędkarską.
Osada galijska w okolicy Eu była prawdopodobnie strategicznym, ufortyfikowanym miejscem położonym na klifie. Do dziś nie odkryto jednak, jaką dokładnie pełniła funkcję. Istnieją teorie, że była to ważna twierdza lub może centrum handlu.
Ocenia się, że osada mogła powstać nawet w czasach protohistorycznych, a zasiedlona była do schyłku epoki galijsko-rzymskiej, gdyż znaleziono tam rzymskie monety oraz murowaną galijsko-rzymską świątynię zwaną fanum, która jednak z czasem została pochłonięta przez cofający się klif.
Guillaume Blondel wyraża nadzieję, że dalsze badania pozwolą odpowiedzieć na pytania dotyczące dokładnej funkcji tego miejsca i dowiemy się w końcu czy było to centrum militarne, handlowe, czy może posiadało jeszcze inne, nieznane nam znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.