W Turcji odnaleziono 1800-letni posąg rzymskiej nimfy. Jest piękna
W trakcie prac archeologicznych w Amasarze w północnej Turcji badacze odkryli ozdobny marmurowy posąg nimfy. Co wiadomo o tym niepowtarzalnym znalezisku?
Na północy Turcji w mieście Amasra, które położone jest nad Morzem Czarnym, odnaleziono ozdobny rzymski posąg nimfy, który datowany jest na II wiek n.e. Samo miasto ma 3000-letnią historię i po brzegi "wypełnione" jest zabytkami. Warto wspomnieć, że w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego region ten należał do królestwa Pontu. Obecnie miejscowość znana jest z pięknych plaż i zabytków, które przyciągają tysiące turystów.
Nazwa miasta wywodzi się od perskiej księżniczki Amastrisy, która była siostrzenicą ostatniego perskiego króla Dariusza III i jednocześnie żoną Dionizego, tyrana Heraklei. O Amasrze wspominał także Homer w Iliadzie. Miasto w starożytności dynamicznie się rozwijało za sprawą handlu.
Odkrycie nietuzinkowego rzymskiego posągu nimfy
Odkryty posąg ma wysokość 1,53 m i znajdował się na głębokości aż trzech metrów pod powierzchnią gruntu. Został wykonany z marmuru i przedstawia postać kobiecą, która opasana jest płaszczem. Ręka kobiety ułożona jest na położonej urnie, która z kolei znajduje się na specjalnym cokole.
Jak podaje Thehistoryblog włosy nimfy związane są w tzw. węzeł Heraklesa (węzeł Afrodyty). To szczególne ułożenie włosów łączone jest z wczesnoklasycznymi przedstawieniami Apolla. W następnych wiekach upięcie stało się popularne i zaimplementowano je w posągach Afrodyty i innych bóstw z epoki klasycznej, hellenistycznej i rzymskiej. Szacuje się, że posąg ma około 1800 lat.
Według oświadczenia wydanego przez Departament Wykopalisk i Badań Generalnej Dyrekcji Dziedzictwa Kulturowego i Muzeów Ministerstwa Kultury i Turystyki rzeźba przedstawia nimfę wodną z mitologii greckiej.
Nimfy były pomniejszymi bóstwami, które uosabiały siły żywotne przyrody, były także uważane za personifikację natury. Według Homera były to córki Zeusa, były młode, piękne i długowieczne. Co ciekawe, w mitologii rozróżniano wiele ich "typów", otóż były najady (nimfy wodne), nereidy (nimfy morskie), driady (nimfy leśne), hamadriady (nimfy drzewne), oready (nimfy górskie i nimfy jaskiń), czy lejmoniady (nimfy łąk).
Najbardziej znanymi nimfami była Kalipso, Echo, czy Dafne. Interesującym faktem jest także to, że w niektórych miejscach w Grecji ich kult przetrwał do czasów nowożytnych.
Trwające prace archeologiczne prowadzone są pod kierunkiem dr Zübeyde Kuru, który jest dyrektorem Muzeum Amasra. Jak podają archeolodzy, posąg nimfy po czyszczeniu i konserwacji zostanie wystawiony w lokalnym muzeum. Specjaliści sugerują, że ma to nastąpić "już wkrótce".