Odkryli ogromny neolityczny monument. Może mieć 5500 lat

Na szkockiej wyspie Arran brytyjscy archeolodzy odkryli potężną konstrukcję stworzoną przez prehistoryczne ludy. Ma aż kilometr długości.

Ogromna neolityczna konstrukcja w Szkocji

Archeolodzy z Bournemouth University odkryli wielki neolityczny zabytek w postaci tzw. cursusu, czyli budowli przypominającej rowy, okopy bądź wały, na których końcach zwykle znajdują się kurhany. 

Znaleziony na wyspie Arran może mieć nawet 5500 lat, będąc przy tym najlepiej zachowaną tego typu konstrukcją na wyspach brytyjskich. Zachwyca szczególnie swoimi rozmiarami, mając aż kilometr długości i 50 metrów szerokości.

Cursus zbudowali prehistoryczni farmerzy, którzy zamieszkiwali tereny północnych wysp brytyjskich. Ilość pracy, jaką musieli włożyć, była ogromna i wymagała transformacji całego krajobrazu.

Reklama

Archeolodzy stwierdzili, że nowo odkryty monument jest zdefiniowany przez duże kawałki kamienia, ziemi i kawałki darni. Mimo iż może się wydawać, że ten cursus miał czysto praktyczne znaczenie dla prehistorycznych farmerów, archeolodzy podejrzewają, że służył ważnym rytuałom.

Wielka sieć neolitycznych budowli

Według archeologów Bournemouth University nowo odkryta konstrukcja na wyspie Arran może być częścią większego neolitycznego kompleksu. Znajdują się na niej inne zabytki z tego okresu jak m.in. stojące kamienie Marchie Moor.

Poznawanie takich miejsc jest jednak szczególnie ważne w badaniach archeologiczne. Pokazują one, że człowiek od zarania cywilizacji był w stanie zmieniać całe otoczenie dookoła siebie, aby przystosować je na własne potrzeby. Warto dodać, że cursus na wyspie Arran wcale nie jest największy. Cursus z Dorset ma około 10 kilometrów długości i ciągnie się aż przez trzy doliny i w pewnym momencie nawet przecina rzekę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Szkocja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy