Wampirzyca „powróciła” do życia za sprawą nauki. Wcześniej miała cegłę w ustach

Naukowcy „przywrócili do żywych” wampirzycę z Włoch. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologii zdołali zrekonstruować jej twarz, dzięki czemu możemy zobaczyć jak naprawdę wyglądał XVI-wieczny „wampir”. Trzeba również wspomnieć o szokującym dawnym procederze – w jej usta była włożona kamienna cegła.

Nowe technologie pozwalają na stworzenie realistycznych rekonstrukcji twarzy
Nowe technologie pozwalają na stworzenie realistycznych rekonstrukcji twarzyCicero Moraes, OrtogOnline, 2024 (CC BY 4.0)materiały prasowe

Szkielet "wampirzycy" został odnaleziony w 2006 roku we Włoszech. Szczątki znajdowały się w masowym grobie ofiar dżumy na weneckiej wyspie Lazzaretto Nuovo. Szkielet od razu przykuł uwagę archeologów, którzy zgodnie stwierdzili, że jest wyjątkowy. Spowodowane było to tym, że w szczęce  kobiety znajdowała się... kamienna cegła.

"Wampirzyca" powróciła do życia

Niezwykły pochówek doprowadził badaczy do wniosku, że kobieta była wampirzycą. Z kolei kamienna cegła wciśnięta w jej usta, według dawnych przekonań, miała zapobiec żywieniu się przez nią zwłokami pod ziemią.

Jak powiedział antropolog sądowy Matteo Borrini w 2009 roku: - Wampiry nie istnieją, ale badania pokazują, że ludzie w tamtym czasie w nie wierzyli. Po raz pierwszy znaleźliśmy dowód egzorcyzmu na wampirze.

Byśmy mogli zobaczyć twarz kobiety, w pierwszym kroku specjaliści musieli wykonać szczegółowe skany 3D jej czaszki. Następnie na podstawie charakterystycznych cech kości, badacze "nakładali" kolejne warstwy mięśni i skóry. Rekonstrukcja była uzupełniona informacjami zdobytymi wcześniej w trakcie badań kości "wampirzycy" i badań archeologicznych.

Całościowa analiza ujawniła, że kobieta miała szpiczasty podbródek, srebrne włosy, lekko zakrzywiony nos i pomarszczoną skórę. W chwili śmierci kobieta miała 61 lat i była Europejką. Specjalistyczne badania ujawniły także, że jadła głównie zboża i warzywa, co z kolei wskazuje na to, że pochodziła ona z niższej klasy europejskiej.

Rekonstrukcja twarzy XVI-wiecznej "wampirzycy"
Rekonstrukcja twarzy XVI-wiecznej "wampirzycy"Cicero Moraes, OrtogOnline, 2024 (CC BY 4.0)materiały prasowe
Rekonstrukcja twarzy kobiety wraz z kamienną cegłą
Rekonstrukcja twarzy kobiety wraz z kamienną cegłąCicero Moraes, OrtogOnline, 2024 (CC BY 4.0)materiały prasowe

Epidemia dżumy i wampiry

Archeolodzy uważają, że cegła została umieszczona w ustach kobiety dopiero po jej śmierci - jednocześnie sugerują, że mógł to zrobić grabarz. Według dawnych przekonań wampiry mogły powstać z martwych oraz zarażać dżumą innych (lub też zjadać inne ciała).

Jak sugerują naukowcy, w czasach przedłużającej się epidemii, ludzie zaczęli szukać wyjaśnień tego fenomenu. Winą za szerzącą się zarazę zaczęto obarczać wampiry.

Według jednej z teorii takie historie były przekazywanie głównie przez włoskich grabarzy, którzy otwierali ponownie wcześniejsze masowe pochówki, żeby złożyć w nich kolejne ofiary dżumy. Jednakże przy otwieraniu grobów widzieli przerażające i rozkładające się ciała - mogło się wydawać, że zostały one nadgryzione.

"Obserwując ciało z całunem, osoby odpowiedzialne za pochówek zauważały wgłębienie w okolicy ust, co wskazuje na potencjalne przeżuwanie. Poprzez rzekomą identyfikację wampira, jednego ze sprawców zarazy według popularnego wówczas mitu, wprowadzili kamień jako element ochronny, zapobiegający żerowaniu i zakażaniu innych ludzi" - piszą autorzy badań.

Wyniki analiz zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym OrtogOnline.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas