Włócznia przeznaczenia: To ona przebiła ciało Jezusa

Jest to jedna z najświętszych relikwii chrześcijańskich. Tajemnicza włócznia przeznaczenia, którą rzekomo rzymski żołnierz Longin (zwany też Lucjanem) około 33 roku na Golgocie przebija bok Jezusa Chrystusa przed jego zdjęciem z krzyża. Od tego momentu przedmiot ten nabiera cudownych właściwości. Każdy, kto dostanie włócznię w swoje ręce, podobno stanie się niepokonany! Dziś słynna włócznia przechowywana jest podobno w wiedeńskim zamku Hofburg. Co o niej wiemy?

Włócznia na ekspozycji w Pałacu Hofburg w Wiedniu
Włócznia na ekspozycji w Pałacu Hofburg w WiedniuWikimedia Commonsdomena publiczna

Na przestrzeni lat posiadaczami włóczni przeznaczenia było wiele wybitnych osobistości.

-  Grabież jeszcze nie dobiegła końca, gdy Alaryk włożył piękne szaty i zasiadł na tronie cesarskim. Nasadził złotą koronę na głowę i wziął do ręki Świętą Włócznię, którą został dźgnięty Chrystus. Kiedy tam siedział, tysiące Rzymian musiało do niego przyjść, uklęknąć przed nim i złożyć pokłon na cześć jego chwały jako zdobywcy i cesarza - mówi bizantyjski historyk Prokopiusz Cezarei (około 500-554).

Nawiązuje do Alaryka I (370 lub 375-410), władcy Wizygotów, który podbił Rzym w 410 roku. O tym, że posiadacz włóczni zyskuje nadprzyrodzoną moc, świadczy również fakt, że z broni tej korzysta rzymski władca Konstantyn I Wielki (około 272-337) podczas bitwy o Most Mulwijski lub cesarz niemiecki Fryderyk I Barbarossa (1122-1190) podczas prób rozszerzenia swojego imperium.

Ostatnim posiadaczem włóczni ma być nazistowski przywódca Adolf Hitler (1889-1945), który również osiągnie znaczące korzyści terytorialne. Podobno popełnia samobójstwo, gdy święty przedmiot wpada w ręce wojsk nieprzyjaciela. Naprawdę ten, kto chwyci rękojeść włóczni przeznaczenia, staje się niezwyciężony?

Fresk z roku 1440, na którym żołnierz Longinus przebija na Golgocie bok Jezusa Chrystusa
Fresk z roku 1440, na którym żołnierz Longinus przebija na Golgocie bok Jezusa ChrystusaWikimedia Commonsdomena publiczna

Pokrowiec ze złota

Mówi się, że w przeszłości ostrze włóczni pękło i obie części musiały być połączone srebrnymi drutami. Podobno spoina następnie została przykryta złotą blaszką, a do ostrza miał być włożony żelazny gwóźdź, którym Jezus został przybity do krzyża. Toczą się jednak spory dotyczące jego autentyczności. Posiadanie całkowicie autentycznych gwoździ, za pomocą których Chrystus miał zostać ukrzyżowany, przypisuje sobie znacznie więcej kolekcjonerów.

Czy to jest oryginał?

Wielu badaczy kwestionuje możliwość, że oryginalna włócznia owiana legendą przechowywana jest w wiedeńskim zamku Hofburg. Podobno dopuszcza się możliwość, że jest to tylko replika, ponieważ prawdziwa włócznia przeznaczenia zgubiła się. Istnieje również możliwość, że znajduje się gdzieś indziej. Mówi się na przykład o Wagharszapacie, oryginalnej starożytnej metropolii Armenii. Czy może to być prawda?

Czy włócznia jest oryginałem, czy to replika? Co do tego nie ma zgodności
Czy włócznia jest oryginałem, czy to replika? Co do tego nie ma zgodnościWikimedia Commonsdomena publiczna

Ostrze

Włócznię przeznaczenia odkryje w 2003 roku brytyjski badacz Robert Feather, który za pomocą mikroskopu na krawędzi ostrza odkrywa miniaturowych rozmiarów grawer w kształcie ryby, symbolu chrześcijaństwa. Znajduje także podwójnie podkreślone litery "I" i "R", co może oznaczać "Iesus Rex" czyli "Jezus król".

- Ale jak ludzie w pierwszych stuleciach mogli tworzyć symbole tak małe, że widać je dopiero pod mikroskopem? Według oficjalnych badań w starożytność znano jedynie proste soczewki, podczas gdy współczesny mikroskop w postaci układu soczewek powstał dopiero w XVII wieku - przypomina czeski dziennikarz i badacz Jan A. Novak (ur. 1951).

Miniaturowe ryciny znane są również z innych starożytnych kultur, takich jak Egipt w czasach faraonów. Nietrudno więc wyobrazić sobie, że szczegółowe badanie mikroskopowe niektórych znalezisk archeologicznych może przynieść wiele niespodzianek - dodaje Novák.

Katedra w Eczmiadzynie i jej najcenniejszy skarb - grot włóczni przeznaczenia
Katedra w Eczmiadzynie i jej najcenniejszy skarb - grot włóczni przeznaczeniaWikimedia Commonsdomena publiczna

Święty graal

Miejsce, gdzie obecnie znajduje się naczynie, z którego Chrystus miał pić podczas Ostatniej Wieczerzy, jest nieznane. Podobno może być w opactwo Glastonbury w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii lub w kaplicy Rosslyn niedaleko Edynburga w Szkocji. W niektórych wersjach tej historii natomiast Józef z Arymatei złapał krew swojego boskiego nauczyciela do tego właśnie naczynia. Czy jeszcze kiedyś uda się je odnaleźć?

***Zobacz także***

Tatuaże zdobią ciała?Interia.tv
Enigma
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas