Znaleźli szczątki w miejscu budowy, a potem ślady dawnej cywilizacji

Wykopaliska na wschodzie Wielkiej Brytanii przyniosły wielkie i przerażające odkrycie. W jednym miejscu znaleziono różne pozostałości dawnych cywilizacji, w których znajdują się ludzkie szczątki sprzed 4500 lat.

Historyczne szczątki

Archeolodzy prowadzili wykopaliska w okolicach miasta Full Sutton we wschodnim Yorkshire, w miejscu, gdzie ma powstać nowe więzienie. Nagle podczas prac natrafili na okrągły pochówek. Mógł przerazić część archeologów, którzy po jego rozkopaniu, odnaleźli ludzkie szczątki. 

Wygląd całego pochówku, od razu nasunął archeologom wniosek, że mają przed sobą jeden z okrągłych kurhanów, które znajduje się w całej Wielkiej Brytanii. Większość z nich pochodzi z przełomu późnej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu. Według archeologów odkryty kurhan może mieć 4500 lat

Reklama

Podczas wykopalisk ustalono, że kurhan w którymś momencie został naruszony przez pług rolniczy. Niemniej miejsce miało tyle szczęścia, że nie znaleziono na nim większych uszkodzeń.

Pochówek posiadał także ślady spalonego kopca w kształcie kopuły oraz elementy prehistorycznego paleniska i studni. Co ciekawe, dolna część studni znajdowała się poniżej lustra wody. Dzięki temu archeolodzy mogli pozyskać do dalszych badań część drewna, stanowiącego okładzinę studni.

Ślady rzymskiej cywilizacji

Obok prehistorycznego pochówku archeolodzy znaleźli także fundamenty nieznanej wcześniej rzymskiej drogi. Wykopano je bliżej miejscowości Stamford Bridge, znajdującej się nieopodal miejsca budowy więzienia. Stanowi ważny relikt Cesarstwa Rzymskiego oraz jego panowania na wyspach brytyjskich.

Jak informuje organizacja Yorkshire Water fundamenty drogi były otoczone rowami odwadniającymi, a jej ślady sugerują, że prowadziła ona na północ w kierunku pozostałości rzymskiego miasta Derventio.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cesarstwo Rzymskie | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy