Bezprzewodowo w Żywcu
Kolejne miasto w południowej Polsce objęte bezprzewodową siecią nowej generacji - WiMAX. Oznacza to tańszy i wygodniejszy dostęp do Internetu.
Firmy Alvarion, Intel i SferaNET poinformowały o uruchomieniu w Żywcu kolejnej komercyjnej instalacji WiMAX. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego standardu komunikacji bezprzewodowej SferaNET oferuje swoim klientom praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu na obszarze całego miasta i Kotliny Żywieckiej.
WiMAX charakteryzuje się dalekim zasięgiem (25-30 km), a antena i nadajnik nie muszą 'widzieć' siebie nawzajem, by działać szybko i prawidłowo, co jest znacznym udogodnieniem dla użytkowników. Teraz ci, którym wcześniej drogę do bezprzewodowego Internetu zatrzymywało duże drzewo, także mogą podłączyć się do sieci.
Nowoczesna sieć bezprzewodowa została zbudowana przez lokalnego operatora - firmę SferaNET z wykorzystaniem sprzętu Alvarion. Na górze Grójec w Żywcu został zainstalowany nadajnik, którego zasięg wynosi kilkadziesiąt kilometrów. Podłączenie użytkownika do sieci jest bardzo proste - ogranicza się praktycznie do podpisania umowy i dostarczenia klientowi końcowego urządzenia. Żywiec jest drugim miastem w Polsce, po Bielsku-Białej, w którym firma SferaNET uruchomiła komercyjną sieć WiMAX.
Stworzenie systemu bazującego na standardzie WiMAX było możliwe dzięki układowi Intel PRO/Wireless 5116. Zaprezentowany w kwietniu b.r. nowy produkt Intela umożliwia budowę tanich i szybkich modemów bezprzewodowych wspierających WiMAX. Zastosowanie szerokopasmowego interfejsu Intel PRO/Wireless 5116 sprawia, że urządzenia pochodzące od różnych producentów mogą ze sobą bezproblemowo współpracować w oparciu o jeden standard.
- Kilka miesięcy temu, gdy uruchamiana była pierwsza tego typu instalacja w Bielsku-Białej, wyraziliśmy przekonanie, że to dopiero początek prawdziwej rewolucji w obszarze bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce. Kolejna sieć, uruchomiona tym razem w Żywcu dowodzi, że owa rewolucja nabiera rozpędu - powiedział Andrzej Gałan z firmy Intel.