Coraz więcej Polaków zamawia jedzenie przez internet
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez instytut Homo Homini, już 64 procent Polaków zamawia jedzenie z dostawą do domu. W tej grupie coraz większe znaczenie odgrywają osoby, które zamawiając oprócz telefonu wykorzystują internet - 38 procent.Najczęściej w ten sposób zamawiają ludzie w wieku 35 - 44 lata. Najpopularniejsza jest kuchnia włoska, a zamawiamy przede wszystkim z wygody i dla oszczędności czasu.
Jeszcze kilka lat temu zamawianie gotowych potraw przez internet można było uznać za przejaw snobizmu. Jednak wraz z upływem czasu, to zjawisko staję się coraz bardziej powszechne. Według badania zrealizowanego przez instytut Homo Homini na zlecenie Foodpanda.pl, dziś już prawie dwie trzecie Polaków zamawia posiłki z dostawą do domu.
- W tej grupie coraz częściej można spotkać osoby, które oprócz telefonu, wykorzystują w tym celu internet - 38 procent. Co prawda odsetek zamawiających wyłącznie w sieci jest jeszcze mały, jednak przewidujemy, że w tym roku ulegnie zwiększeniu m.in. dzięki popularyzacji smartfonów i tabletów - mówi Michał Rokosz, dyrektor zarządzający w Foodpanda.pl. Co ciekawe, najczęściej przez internet lub telefon zamawiają osoby w wieku 35 - 44 lata. Warto zauważyć też, że wbrew stereotypom, to kobiety kupują online częściej niż mężczyźni - 65 procent.
Panie troszczą się o kolację, a panowie o obiad
Przeprowadzone badanie dowodzi, że najchętniej zamawiamy jedzenie z dostawą w porze kolacyjnej, od piątku do niedzieli. Aż 44 procent badanych wybiera właśnie tę porę i dni. Wśród posiłków z dostawą, popularne są również sobotnie i niedzielne obiady - 18,5 procent. Czyżby Polacy chcieli sobie wynagrodzić w ten sposób ciężki tydzień pracy i wreszcie odpocząć od codziennych zmartwień? Okazuje się, że najczęściej robią tak osoby w wieku 15 - 34 lata oraz osoby w wieku 45 - 54. Wyniki badania dostarczają również kolejnych ciekawych informacji, według nich na zamówienie piątkowej i weekendowej kolacji decydują częściej kobiety, a za sobotni i niedzielny obiad odpowiedzialni są mężczyźni.
Miłość Polaka do Włocha, ale tylko przez telefon...
Najpopularniejsze potrawy, wybierane przez osoby zamawiające jedzenie z dostawą do domu, należą do kuchni włoskiej - 73 procent. Następne w kolejności są dania azjatyckie, które wybiera 11 procent, badanych. - W przypadku zamówień internetowych, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście, zamawiający przez telefon mogą intuicyjnie wybrać np. pizzę, jednak gdy zaoferuje im się szerszy wachlarz potraw, tak jak ma to miejsce w internecie, to ich wybory są zupełnie inne. Według naszych danych, osoby zamawiające za pomocą aplikacji mobilnych i internetu, preferują kuchnię azjatycką, na którą przypada 29 procent zamówień. Na kolejnym miejscu możemy znaleźć pizzę - 26 procent. Na 3. miejscu burgery - 22 procent, a tuż za nimi kuchnię polską - mówi Rokosz.
Szybko, wygodnie, przez internet
Najczęstszym powodem, który decyduje o zamówieniu potraw z dostawą do domu jest wygoda takiego rozwiązania - 58 procent. Dla kupujących w ten sposób liczy się również oszczędność czasu, który musieliby poświęcić na gotowanie - 39 procent. Ważne są również zniżki, które często można spotkać zwłaszcza, gdy zamówienie składane jest za pośrednictwem sieci - 18 procent. Natomiast 14 procent badanych stwierdziło, że zamawia potrawy, gdyż lubi eksperymentować z nowymi, nieznanymi smakami. Dla badanych w wieku 45 - 54 najważniejsza była właśnie oszczędność czasu. Co ciekawe, zniżki i promocje były ważne nie tylko dla osób poniżej 24 roku życia, ale również dla tych w wieku 55 - 64. Najbardziej eksperymentować lubią natomiast osoby w wieku 35 - 44. Warto też dodać, że mężczyznom bardziej niż kobietom zależy na oszczędności czasu oraz zniżkach i promocjach.
Zamawianie gotowych potraw przez internet jest jeszcze nowością dla statystycznego Polaka. Jednak już dziś można zauważyć zwiększone zainteresowanie takimi usługami. Nowy trend najbardziej widać w dużych miastach, wśród osób młodych. Starsze też coraz śmielej korzystają z tego udogodnienia, jednak wspomagają się jeszcze telefonem. Z czasem również one powinny przekonać się do częstszego zamawiania wykorzystując w tym celu internet.