Dorkbot infekuje użytkowników Facebooka

​Nowa odmiana złośliwych programów Dorkbot infekuje użytkowników Facebooka na całym świecie, rozprzestrzeniając się od jednego znajomego do drugiego przez sieć społecznościową wewnętrznego czatu. Laboratorium Bitdefender znalazło i zablokowało robaka, który jest zdolny do przeglądania i szpiegowania aktywności użytkowników, a także do kradzieży ich danych osobowych. Rodzina nowego malware krąży głównie w USA, Indiach, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Turcji i Rumunii.


Malware Dorkbot pozuje jako obraz "jpg", ale w rzeczywistości jest to plik wykonywalny. Jako bot IRC, malware jest łatwo nadzorowany przez napastników z serwera kontroli i sterowania. Poza tym kradzieżą nazwy użytkownika i hasła, botmaster może również zamówić pobieranie innego szkodliwego oprogramowania na komputer użytkownika.

Wariant podobny do tego, który rozprzestrzenia się obecnie został wykryty przez firmę antywirusową dwa lata temu. Podobnie jak inny malware, Backdoor.IRCBot.Dorkbot może aktualizować się po zainstalowaniu na komputerze ofiary.

Reklama

Niebezpieczne oprogramowanie może ukryć swoją obecność i zablokować w oprogramowaniu antywirusowym działanie istotnych aktualizacji zabezpieczeń. Poza komunikatorami, Dorkbot może również rozprzestrzeniać się za pośrednictwem urządzeń USB. Opis techniczny jest dostępny na stronie internetowej Bitdefender.

Nie pierwszy raz, malware, wykorzystuje IRC(Internet Relay Chat), aby wysyłane i odbierane dane były przepakowane w celu uniknięcia wykrycia. W 2011 roku inny wariant malware przemienił się aby prześladować użytkowników systemów.

Bitdefender zauważył, że liczbę złośliwych adresów URL rozprzestrzeniających się za pośrednictwem sieci społecznościowych zwiększyła się w ciągu ostatnich kilku lat. Jednocześnie, wzrost świadomości bezpieczeństwa pomógł zmniejszyć ilość tradycyjnych ataków phishingowych. Wirusy najczęściej propagowane przez Facebook, zawierają takie oszustwa jak: "sprawdź kto oglądali Twój profil", które uruchamiają ciekawość użytkowników w prostym, ale skutecznym ataku inżynierii społecznościowej.

Według ostatnich badań Bitdefender, inne popularne przynęty nakłaniające użytkowników do kliknięcia na złośliwe linki to m.in. sex taśmy Rihanny i Taylor Swift. Użytkownicy powinni unikać klikania na podejrzane linki na czacie Facebooka, lub innych sieci IRC, nawet gdy wydają się one pochodzić od przyjaciół.  Użytkownicy powinni również skanować swoje komputery aplikacjami, takimi jak darmowy skaner Bitdefender, aby sprawdzić, czy złapali złośliwe oprogramowanie Dorkbot i umożliwić ich systemowi antywirusowemu wyleczyć swoje pliki.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama