Fałszywy przycisk "Nie lubię tego" na Facebooku

Firma Sophos ostrzega użytkowników Facebooka przed nowym, groźnym atakiem, opierającym się na fałszywej funkcji "Nie lubię tego". Zaleca się, aby ignorować linki prowadzące do przycisku.

Istnieje wiele odmian tego oszustwa, które zmuszają użytkowników do aktualizacji ich statusu Facebook, zachęcając przy tym innych do pobrania "oficjalnego przycisku Nie lubię tego". Zagrożenie rozprzestrzenia się szybko, jako że wielu użytkowników Facebooka chce mieć możliwość wyrażania pełniejszych opinii na temat postów, linków i aktualizacji.

Sophos wykrył dwie wersje ataku, bazujące na wymianie wiadomości o treści: "Właśnie zainstalowałem przycisk Nie lubię tego, więc teraz mogę nie lubić wszystkich waszych głupich postów lol! LINK" lub "Zainstaluj oficjalny przycisk Nie lubię tego TERAZ! - LINK"

Reklama

Wirus zwodzi użytkowników, aby ci umożliwili podstępnej aplikacji dostęp do swoich profili, rozsyłając bez ich wiedzy link, na który sami dali się nabrać. Na tym etapie użytkownik nadal nie ma dostępu do funkcji "Nie lubię tego", ostatecznie aplikacja prosi go o wypełnienie ankiety online, która przynosi zysk cyberprzestępcom.

- Ta fałszywa funkcja różni się od poprzednich oszustw, ponieważ ci, którzy za tym stoją nie żerują na ciekawości użytkowników. Ten scam nie jest kolejnym szokującym wideo czy skandalem z życia gwiazd, udaje coś, na czym wielu użytkownikom bardzo zależy - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. Użytkownicy Facebooka powinni pomyśleć zanim klikną w link na profilu znajomego, gdyż tego typu ataki stają się coraz bardziej powszechne. Podawanie swoich danych osobowych w ankiecie i umożliwienie aplikacji dostępu do swojego profilu jest bardzo ryzykowne i użytkownicy Facebooka muszą zdać sobie sprawę z problemu, a nie klikać na wszystkie linki, które widzą, tylko dlatego, że wydają się być z zaufanego źródła - dodał Cluley.

Użytkownicy dotknięci problemem powinni usunąć ze swojego profilu linki do przycisku oraz odinstalować kłopotliwą aplikację.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fałszerstwo | Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy