Firefox najgorszą przeglądarką?

Specjalizująca się w tworzeniu aplikacji bezpieczeństwa firma Cenzic opublikowała raport, w którym czytamy, że Firefox był w pierwszej połowie 2009 roku przeglądarką, w której znaleziono najwięcej luk.

Produkt Mozilli był odpowiedzialny za 44 proc. wszystkich dziur znalezionych w przeglądarkach. Na drugim miejscu uplasowało się Safari, którego luki stanowiły 35 proc. wszystkich. Trzecie miejsce przypadło Internet Explorerowi (15 proc.), a czwarte Operze (6 proc.). Warto przypomnieć, że w raporcie za II połowę 2008 roku pierwsze miejsce na niechlubnej liście przypadło IE (43 proc. dziur), a Firefox był wówczas na drugiej pozycji (39 proc.).

Lars Ewe, prezes ds. technicznych firmy Cenzic mówi, że duża liczba luk w Firefoksie jest efektem kilku zjawisk. - Przeglądarka przyciąga coraz więcej uwagi, co jest dla niej dobre, ale z drugiej strony im jest bardziej popularna, tym więcej błędów się w niej znajduje. Ponadto dużo luk występowało we wtyczkach. To właśnie architektura wtyczek jest tym, co przyczynia się do popularności przeglądarki i są one jednym z powodów, dla których uwielbiam Firefoksa. Jednak [Mozilla - red.] nie jest w stanie kontrolować bezpieczeństwa wszystkich wtyczek i jest to uboczny efekt popularności - stwierdza Ewe.

Reklama

Jednak fakt, że w Firefoksie znaleziono największą liczbę błędów nie oznacza, że jest to najmniej bezpieczna przeglądarka. Ewe informuje, że jego firma korzysta właśnie z technologii Mozilli w swoich produktach, co świadczy o tym, że można jej zaufać.

Ewe wyjaśnił również, w jaki sposób liczono błędy w przeglądarce. Przygotowując raport oparto się na wielu różnych statystykach i uśredniono ich wyniki. W zależności bowiem od źródła można znaleźć kilkuprocentowe różnice w liczbie raportowanych błędów. Można mówić, że błędów jest 40 lub 42 proc., w zależności od tego, jak się je liczy, ale na pewno różnice w różnych statystykach nie są duże.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: firma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy