Gimnazjaliści będą musieli powtórzyć egzamin - nowe zagrożenie na Facebooku

Eksperci pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG ostrzegają przed nowym zagrożeniem grasującym na Facebooku. Tym razem postanowiono skoncentrować się na uczniach gimnazjum i wykorzystać egzamin gimnazjalny. Zagrożenie polega na wymuszaniu „lajków” i naciąganiu na płatną usłuę SMS.

Schemat działania jest taki sam jak zwykle - na profilu znajomego widzimy treść, która podszywa się pod gorącego newsa z portalu informacyjnego. Otrzymujemy informację, że z związku z nieprawidłowościami, egzamin gimnazjalny będzie musiał zostać powtórzony. W tym konkretnym przypadku serwis informacyjny jest stylizowany na stronę Onet.pl (zawiera nawet wtyczkę facebookową, zawierającą zdjęcia i listę znajomych, którzy mają uwiarygodnić jego działanie).

Treść artykułu zostaje wzmocniona, przez sugerowanie, że materiał wideo zawiera wypowiedź rzecznik Centralnej Komisji Edukacyjnej. W momencie gdy klikniemy w link, strona poprosi nas o potwierdzenie naszego wieku (wiadomość jest skierowana do gimnazjalistów, ale trzeba mieć powyżej 18 lat by móc ją przeczytać), następnie zobaczymy komunikat, który informuje nas o wyczerpaniu transferu – by zobaczyć film, należy wysłać odpowiednią wiadomość SMS. W odpowiedzi mamy otrzymać kod, który pozwoli nam na zobaczenie wiadomości. Nie trzeba dodawać, że może nas to narazić na poważne koszty.  
 
- Choć metody wymuszeń znaczników „Lubię to” nie zmieniają się, zagrożenie to jest stale bardzo popularne i ciągle dają się na niego nabierać kolejni użytkownicy – mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG. - Trzeba pamiętać o tym, że autorzy fałszywych wiadomości wybierają informacje, które są aktualnie na topie: tak było  np. w przypadku fałszywych wieści o odnalezieniu malezyjskiego Boeinga, które wykryliśmy kilka tygodni temu. Obecnie obrano sobie za cel grupę użytkowników, która zwykle dość niefrasobliwie korzysta z internetu i nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji klikania w co popadnie. Fałszywe wiadomości, dotyczące powtórek egzaminów (czy to gimnazjalnych czy maturalnych), są chętnie otwierane i przesyłane dalej, gdyż praktycznie co roku, w różnych przekazach medialnych spotykamy się z newsami, które informują nas o częściowej lub całkowitej konieczności powtórnego przeprowadzania testów. W tym miejscu nie powiem niczego nowego – zawsze trzeba być ostrożnym; najlepszym strażnikiem naszego bezpieczeństwa na Facebooku jest nasz własny rozsądek.  

Reklama
INTERIA.PL/informacje prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama