Google porzuca projekt Dragonfly. Pracownicy giganta i Internauci wygrali kolejną bitwę
O kontrowersyjnym projekcie amerykańskiego gigant mówiło się od dłuższego czasu, ale do tej pory wyglądało na to, że pomimo licznych sprzeciwów ze strony różnych środowisk, koncern nie odrzuci tak lukratywnej współpracy.
Najpierw w sieci krążyły jedynie plotki i przypuszczenia, ale ostatecznie Google ustami swojego przedstawiciela zdecydowało się oficjalnie potwierdzić, że przyjęło zamówienie od chińskiego rządu - firma miała nad nim pracować już od 2017 roku, a chodzi o wyszukiwarkę, która jest w stanie automatycznie zidentyfikować zabronione przez rząd strony i usunąć je z wyników wyszukiwania.
Mówiąc bez owijania w bawełnę, mamy do czynienia z cenzurowaną w czasie rzeczywistym wyszukiwarką, która może budzić ogromne kontrowersje, szczególnie biorąc pod uwagę praktyki chińskiego rządu, zupełnie ignorującego prawa człowieka. Co więcej, ostatnio całą sprawę potwierdził sam CEO Google, Sundar Pichai, który zapewnił przy okazji, że prace idą świetnie.
Co w takim razie się stało, że w ciągu dwóch miesięcy Google zmieniło zdanie? Najprawdopodobniej chodzi o wewnętrzną presję ze strony pracowników, którzy mają dość nieprzejrzystej polityki firmy i już kilka razy pokazali, jaką naprawdę mają siłę. Najpierw zmusili koncern do porzucenia Project Maven, nie godząc się na współpracę z wojskiem, później wycofania się z wyścigu o lukratywny kontrakt militarny dla Pentagonu o wartości 10 miliardów dolarów, a teraz do porzucenia pracy z chińskim rządem.
Część z nich nie do końca wiedziała nawet, nad czym pracuje, ale kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, pracownicy Google masowo odmawiali wykonywania swoich obowiązków, powołując się na to, że firma łamie swoje podstawowe wartości. I wygląda na to, że cały wewnętrzny protest mógł przynieść efekty, bo właśnie docierają do nas informacje, że Google zamknęło Dragonfly, oddelegowując pracowników do innych projektów i jak informują źródła, koncern szybko nie wróci do tej sprawy.
Źródło: GeekWeek.pl/techspot