Google rewolucjonizuje wyszukiwanie

Obok standardowych linków w wynikach wyszukiwania, Google będzie niedługo wyświetlać także obrazki, filmy, linki do najnowszych wiadomości, książek itd. Ten nowy pomysł Google został ochrzczony jako Universal Search.

Jak zauważa wielu komentatorów, oznacza to zmiany w Google na niespotykaną dotychczas skalę. Szczegóły na temat Universal Search zaprezentowała Marissa Mayer na spotkaniu z reporterami w Googlepleksie.

Idea Universal Search jest prosta - najwyżej indeksowane wyniki wyszukiwania z różnych kategorii (strony www, filmy, obrazki, mapy) będą wyświetlane razem, na jednej stronie. Jeśli więc użytkownik wpisze do wyszukiwarki frazę "Darth Vader", to otrzyma w wynikach wyszukiwania nie tylko linki do stron internetowych opisujących tę postać, ale również linki do: filmów (z YouTube, ale także innych serwisów), świeżych informacji o nowych filmach Lucasa, książek na temat filmu itd.

Reklama

Marissa Mayer zapowiedziała, że zmiany będą wprowadzane subtelnie, ale z czasem użytkownicy zauważą w wynikach wyszukiwania bardzo różne formy treści (np. filmy da się odtworzyć na stronie z wynikami wyszukiwania). David Bailey na oficjalnym blogu Google zaznaczył natomiast, że wprowadzenie zmian będzie wymagało ogromnego nakładu pracy i rozwiązania wielu problemów. Już samo wybranie wyników wyszukiwania, które mają znaleźć się na pierwszych stronach, będzie dość trudne.

Pierwsze zmiany da się już dostrzec. Przykładowo w wynikach wyszukiwania dla frazy "rachmaninoff concerto 3" znajdziemy link do filmu na YouTube, który prezentuje jedno z wykonań utworu Sergiusza Rachmaninowa. Nad wynikami wyszukiwania da się zauważyć pasek z odsyłaczami do różnych usług Google. Z czasem podobny pasek ma się pojawić we wszystkich produktach Google łącząc razem te usługi, które do tej pory były jakby oddzielne.

Wprowadzenie wszystkich zmian związanych z uniwersalnym wyszukiwaniem otwiera drogę do multimedialnej strony z wynikami wyszukiwania, i być może stworzy także nowe szanse dla reklamodawców (np. na reklamy wideo). Wielu komentatorów zauważa jednak, że Google może przez to stracić bardziej konserwatywnych użytkowników. Użytkownicy cenili w wyszukiwarce Google prostotę i czytelność, a nowe plany firmy wydają się podążać w innym kierunku.

Inne nowości

Na spotkaniu w Googlepleksie Marissa Mayer wspomniała też o innych nowościach, jakie są w tej chwili opracowywane. Firma przygotowuje specjalny translator, który pozwoli na tłumaczenie zapytania od razu na inne języki i uzyskanie szerszych wyników wyszukiwania.

Inne pomysły Google znajdujące się jeszcze w fazie eksperymentu można obejrzeć na stronie Google. Interesująco zapowiada się pomysł umieszczenia po lewej lub prawej stronie paska nawigacyjnego, który pozwoli na głębsze wyszukiwanie w określonych rodzajach treści. Firma pracuje również nad skrótami klawiszowymi dla wyszukiwarki, które pozwolą użytkownikowi na wybór wyniku wyszukiwania i otworzenie go bez konieczności sięgania po mysz.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: obrazki | ITD | filmy | Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy