HDR w serwisie YouTube

YouTube wkrótce wprowadzi wsparcie dla HDR. Zostało to potwierdzone podczas targów CES przez Roberta Kyncl’a. Co to za technologia i co ta zmiana oznacza dla użytkowników serwisu?

Zdjęcie z targów CES 2016 - porównanie telewizora z technologią HDR i sprzętu pozbawionego tego rozwiązania
Zdjęcie z targów CES 2016 - porównanie telewizora z technologią HDR i sprzętu pozbawionego tego rozwiązaniaINTERIA.PL

Z High Dynamic Range mogą się już poszczycić takie serwisy jak Amazon, Netflix czy Warner Bros. Są to jednak firmy skierowane na rozrywkę domową, podczas gry z YouTube’a najczęściej korzystamy mobilnie za pośrednictwem smartfonu lub tabletu. Niestety, nie oznacza to wcale, że będziemy mogli cieszyć się z lepszej jakości.

HDR w filmach dostarczy wyższego kontrastu oraz szerszą rozpiętość tonalną barw, zupełnie tak jak w przypadku fotografii. Niestety do pełnego cieszenia się z tego dobrodziejstwa wymagane jest posiadanie telewizora z wyświetlaczem wspierającym HDR. Ważnym czynnikiem jest tutaj jasność, która pozwoli na korzystanie z Dolby Vison - wymaga ono jasności pomiędzy 0-10000 nitów. Smartfony jak na razie są w stanie osiągnąć maksymalnie 1000 nitów.

Informacja ta jest mimo wszystko ciesząca. Kiedy ekrany wspierające HDR pojawią się w smartfonach już nic nie stanie na przeszkodzie chłonięcia zniewalających barw wyświetlanych na telefonie. A póki co, zawsze mamy "ten duży sprzęt".

Różnicę pomiędzy telewizorem z HDR i bez HDR widać na materiale poniżej.

HDR - jak działa ta technologia? INTERIA.PL
android.com.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas