HDR
Środa, 22 listopada 2023 (12:17)
Aktualizacja Środa, 27 grudnia 2023 (14:28)
HDR, czyli High Dynamic Range, to technologia, która pozwala na lepsze oddanie detali w bardzo jasnych i bardzo ciemnych obszarach obrazu. Jest stosowana zarówno w fotografii, jak i w telewizji oraz grach wideo. HDR znacząco poprawia jakość wizualną poprzez zwiększenie kontrastu i nasycenia kolorów. Dzięki tej technice, obrazy wydają się bardziej realistyczne i żywe, zbliżając się do tego, jak postrzega je ludzkie oko. HDR staje się coraz bardziej popularny w nowoczesnych urządzeniach - telewizorach, monitorach i smartfonach, oferując użytkownikom wyjątkowe wrażenia wizualne.
HDR - najważniejsze informacje
Obraz HDR to skrót z angielskiego wyrażenia High Dynamic Range. Jest to obraz o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to obraz o dużej różnicy między ciemnymi a jasnymi tonami. Co więcej, wszystkie pośrednie tony są w nim precyzyjnie ujednolicone. W praktyce oznacza to po prostu, że kolory są żywsze, a detale bardziej widoczne.
Efekt ten jest widoczny przede wszystkim w scenach i obrazach, w których głęboka czerń łączy się z bielą. Patrząc na taki obraz, mamy wrażenie jakbyśmy widzieli go na żywo.
Aby lepiej zrozumieć to pojęcia najlepiej odwołać się do sposobu widzenia obrazów przez człowieka. “Obrazem” nazywamy to, co widzimy za pomocą ludzkiego wzroku. Wzrok człowieka reaguje na fale elektromagnetyczne o długości z danego zakresu, a fale w tym zakresie nazywane są światłem.
Podstawowymi parametrami światła są częstotliwość i intensywność. Częstotliwość określa barwy, które widzimy na obrazie. Częstotliwość fali jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali. Drugim parametrem światła jest intensywność, która opisuje energię, jaka dociera do oka ludzkiego. To, że jedne przedmioty na obrazie są ciemniejsze, a inne jaśniejsze wynika z faktu, że przedmioty te emitują wiązki fal o różnych intensywnościach.
Na przykład urządzenie takie jak aparat czy monitor rejestrują lub generują obrazy o ograniczonym lub niskim zakresie dynamiki nazywane w skrócie obrazami LDR (z angielskiego: Low Dynamic Range). Ludzki wzrok rejestruje obrazy o wysokim zakresie dynamiki czyli w skrócie obrazy HDR.
Jakie są rodzaje obrazu HDR?
Istnieją cztery rodzaje tego obrazu: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.
- HDR10 – podstawowy standard obrazu HDR z10-bitowym przetwarzaniem koloru. Jest to najbardziej powszechny i najczęściejspotykany standard, ale też – z punktu widzenia możliwości i jakości obrazu –najsłabszy.
- HDR10+ - nowocześniejsza forma standardu HDR10. Kodowanie obrazu jest w dalszym ciągu 10-bitowe.
- Dolby Vision – najdoskonalszy pod względem możliwej do uzyskania jakości obrazu standard HDR; przetwarzanie danych odbywa się 12-bitowo, dzięki czemu telewizor może otrzymać więcej danych o tonalnej rozpiętości sceny i właściwie zaprezentować finalny obraz filmy HDR/DolbyVision na ekranie.
- HLG to skrót od Hybrid Log Gamma – standard ten powstał przede wszystkim dla programów telewizyjnych nadawanych na żywo. Umożliwia on kodowanie metadanych HDR w przekazach live.
Więcej na temat HDR
HDR - Wiadomości
-
Zdjęcia Google ze wsparciem dla formatu Ultra HDR. Trwają przymiarki
Piątek, 1 września 2023 (12:28)Zdjęcia Google to popularna usługa do przechowywania fotografii i filmów, która wkrótce zapewni jeszcze lepszą jakość dla składowanych multimediów. Obecnie trwają testy formatu Ultra HDR,... -
Telewizor TCL P81 - test
Sobota, 12 grudnia 2020 (05:38)Testujemy jeden z niedawno wprowadzonych na rynek telewizorów chińskiej marki TCL. Urządzenie wyróżnia się obrazem 4K, usprawnioną technologią HDR oraz naprawdę rozsądną ceną. -
Sony Xperia XZ2 i XZ2 Compact - pierwsze wrażenia z MWC 2018
Środa, 28 lutego 2018 (13:00)Na targach MWC 2018 firma Sony pochwaliła się swoimi nowymi smartfonami. Modele Xperia XZ2 i XZ2 Compact to powiew świeżości w rodzinie japońskich smartfonów. -
Test LG G6 - powrót do formy
Piątek, 14 kwietnia 2017 (12:00)Historia uczy, że LG co dwa lata wypuszcza udanego smartfona. Kiedyś były kontrowersyjne G Flex i G Flex 2, a w ubiegłorocznym flagowcu G5 nie wszystko wyszło tak, jak powinno. Tym razem... -
LG G6 - pierwsze wrażenia z MWC 2017
Niedziela, 26 lutego 2017 (16:18)Na targach MWC 2017, firma LG zaprezentowała swojego długo wyczekiwanego flagowca. Czy wprowadza on nową jakość do świata smartfonów? Mieliśmy okazję mu się przyjrzeć. -
YouTube z filmami HDR
Środa, 9 listopada 2016 (09:23)YouTube poinformował na swoim oficjalnym blogu, że dodaje obsługę wideo HDR (High Dynamic Range - wysoki zakres dynamiki). W ciągu ostatnich 11 lat użytkownicy YouTube przyglądali się... -
HDR w serwisie YouTube
Poniedziałek, 11 stycznia 2016 (12:49)YouTube wkrótce wprowadzi wsparcie dla HDR. Zostało to potwierdzone podczas targów CES przez Roberta Kyncl’a. Co to za technologia i co ta zmiana oznacza dla użytkowników serwisu?