LG G6 - pierwsze wrażenia z MWC 2017

LG G6 /INTERIA.PL
Reklama

Na targach MWC 2017, firma LG zaprezentowała swojego długo wyczekiwanego flagowca. Czy wprowadza on nową jakość do świata smartfonów? Mieliśmy okazję mu się przyjrzeć.

Czas niespodzianek i zaskoczeń w świecie smartfonów chyba można uznać za zakończony. Od kilku lat premiery flagowych urządzeń największych producentów odarte są z wszelkiej tajemnicy, bo kontrolowane bądź nie przecieki pojawiają się regularnie. Tak samo było w przypadku LG G6, nowego flagowca koreańskiego giganta, którego wygląd, najważniejsze funkcje i specyfikacja wyciekły już kilkanaście dni temu. Czy jednak jest to sprzęt godny polecenia? W słonecznej Barcelonie mieliśmy już okazję się mu przyjrzeć.

Duży ekran, wygodna obudowa

LG G6 wygląda atrakcyjnie, zupełnie inaczej niż poprzednia generacja. Tym, co od razu rzuca się w oczy jest ogromny ekran maksymalnie rozszerzony niemal do krawędzi obudowy. Zajmuje on aż 80 proc. przedniego panelu. Ramki go otaczające są minimalne, a specyficzne zaokrąglenia mają szansę stać się nowym znakiem rozpoznawalnym serii.

Reklama

Design smartfona można nazwać mianem minimalnego, gdyż na przednim panelu poza wspomnianym wyświetlaczem, logo producenta, głośnikiem i kamerkami nie znajdziemy nic więcej. Całkowicie zrezygnowano z przycisku Home, co wydaje się być tegorocznym trendem wśród flagowców.

Tylna część obudowy wygląda "typowo" - jak w większości nowych smartfonów z Androidem. Nie doświadczymy tu metalu, a przypominające w dotyku plastik szkło (LG stanowczo przekonuje, że to faktycznie szkło), które sprawia, że całość jest gładka i przyjemna w dotyku. Ze względu na materiały użyte do produkcji obudowy, telefon się nieco błyszczy. Warto podkreślić, że tył urządzenia jest idealnie płaski - aparaty (z tyłu są aż dwa) nie wystają ponad powierzchnię.

Dopełnieniem stylistyki jest metalowa ramka otaczająca główną część telefonu, która nadaje mu solidności i zapewnia pewny chwyt. Mimo dużego ekranu, nowy smartfon LG świetnie leży w dłoni i na swój sposób jest kompaktowy. Nie sposób przyczepić się także sposobu spasowania poszczególnych elementów obudowy, bo to jest na najwyższym poziomie. Nic nie odkształca się pod punktowym naciskiem ani tym bardziej nie skrzypi.

Kluczowym elementem wyposażenia nowego flagowca LG jest ekran. G6 ma 5,7-calowy wyświetlacz LCD QHD FullVision pracujący w rozdzielczości 2880 na 1440 pikseli. Jest to pierwszy smartfon, w którym zastosowano format 18:9. Dlaczego? Według LG filmy oglądane na takim ekranie wyglądają naturalniej, choć podczas kilku chwil spędzonych ze smartfonem nie miałem okazji tego sprawdzić.

LG G6 jest pierwszym smartfonem wspierającym Dolby Vision i HDR 10. Przekłada się to na lepszą jasność, kontrast i kolory generowanych obrazów - na konferencji LG oficjalnie ogłoszono wsparcie dla materiałów Netfliksa i Amazon Prime Video. Tym większa szkoda, że w smartfonie LG nie ma ekranu OLED, bo w połączeniu ze wspomnianym standardami HDR efekt byłby piorunujący.

Fotograficzne szaleństwo

Podobnie jak LG G5, także model G6 oferuje ciekawe opcje fotograficzne. Smartfon ma szerokokątny obiektyw 125o (węższy niż w G5), dzięki któremu uchwycimy szersze kadry - czy to krajobrazów, czy grup ludzi. Nadal nie jest on idealny do zdjęć architektonicznych.

Podwójny aparat tylny ma rozdzielczość 13 Mpix, przedni 5 Mpix. Co ciekawe, także przedni aparat pozwala rozszerzyć pole widzenia do 100o. Pozwala to na wykonanie selfie lub wefie bez selfiesticka. Sprawdzi się idealnie do robienia zdjęć rodzinnych lub grupy przyjaciół.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak należy, ale będziemy mogli to potwierdzić dopiero podczas szczegółowych testów smartfona. Odnotowałem natomiast, że rozmycie na brzegach zdjęć robionych przez G6 (zarówno przez aparat główny, jak i przedni) jest mniejsze niż w G5, co pogłębia uczucie naturalności.

Warto odnotować obecność funkcji Square Camera, która dzieli wyświetlacz o proporcjach 18:9 na dwa identyczne kwadratowe obrazy - obie sekcje możemy zagospodarować w różny sposób, np. w jednej robić zdjęcie w formacie 1:1, a w drugiej edytować i udostępniać już wcześniej wykonaną fotkę. To przydatny gadżet, który powinien przypaść do gustu szczególnie użytkownikom Instagrama. Podobnie jak nowy tryb fotografowania nazwany Food Mode, który podbija nasycenie kolorów zdjęć potraw, sprawiając, że wyglądają jak "z reklamy".


Podsumowując, LG G6 nie oferuje rewolucji w mobilnej fotografii, ale zapewnia ciekawe dodatki, które docenią miłośnicy #streetphotography.

Zabierz go do domu albo kamieniołomu

Ogromnym atutem LG G6 jest wodo- i pyłoszczelność w standardzie IP68. Co to oznacza? Ze smartfonem można zanurzyć się na 30 minut w wodzie na głębokość do 1,5 m. Nic nie stoi na przeszkodzie by zabrać go ze sobą na basen, a tym bardziej do wanny. Nie trzeba także obawiać się przypadkowych upadków czy mechanicznych uszkodzeń. Flagowiec LG przeszedł aż 14 różnych testów spełniających standard wojskowy 810G.

Nowy smartfon LG ma wbudowanego Asystenta Google, którego w warunkach targów nie mogliśmy przetestować. Koreańczycy obiecują, że będzie on płynnie działał z ich autorskimi aplikacjami, udzielając nam błyskawicznych odpowiedzi na zadane pytania i zarządzanie codziennymi sprawami. Asystent Google ma "uczyć się" użytkownika i sposobu, w jaki korzysta on ze smartfona. Praktyczne, ale ciekawe czy jego funkcjonalność w naszym kraju nie będzie ograniczona.

Najlepszy smartfon LG od lat

W swoim najnowszym singlu legendarny zespół Depeche Mode śpiewa "Where's the Revolution". Może sęk w tym, by nie szukać rewolucji przez duże "R", a doceniać stopniowo wprowadzane zmiany, które ułatwiają życie, takie "małe rzeczy". Jak 5,7-calowy ekran w kompaktowej obudowie, wsparcie dla standardów Dolby Vision/HDR10 czy nowe funkcje fotograficzne. G6 to zdecydowanie najlepszy smartfon LG od lat, który swojego poprzednika bije na głowę.

Cena i dostępność smartfona w Polsce nie jest jeszcze znana.

Najważniejsze parametry:


- Procesor: Qualcomm Snapdragon 821
- Wyświetlacz: 5,7-calowy QHD+FullVision 18:9 (2880 x 1440 / 564 ppi)
- Pamięć: 4 GB LPDDR4 RAM / 32 GB UFS 2.0 ROM / MicroSD (do 2 TB)
- Aparat:
przedni: 5 MP, szerokokątny (F2.2 / 100°)
podwójny tylny: 13 MP, szerokokątny (F2.4 / 125°) / 13 MP standardowy z OIS 2.0 (F1.8 / 71°)
- Bateria: 3300 mAh (wbudowana)
- System operacyjny: Android 7.0 Nougat
- Wymiary: 148,9 x 71,9 x 7,9 mm
- Waga: 163 g
- Sieć: LTE-A 3 CA
- Łączność: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / Bluetooth 4.2 BLE / NFC / USB 2.0 typ C (kompatybilne z wersją 3.1)
- Kolory: lodowa platyna / mistyczna biel / kosmiczna czerń
- Inne: ochrona przed wodą i pyłem / czujnik odcisku palca / funkcja UX 6.0 / format Dolby Vision / format HDR10 / funkcja Qualcomm Quick Charge 3.0 / 32-bitowy system Hi-Fi Quad DAC (tylko w Korei)


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LG | Android | MWC 2017 | HDR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy