Internetowi oszuści nie śpią
Polska policja przestrzega przed internetowymi oszustami. W okresie przedświątecznym przestępcy wykorzystują naiwność internautów.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali przestępcę, który na kilku serwisach internetowych zamieszczał ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów, podszywając się pod niemieckie komisy.
Zdjęcia samochodów pobierał z innych ogłoszeń. Osoby zainteresowane kupnem konkretnego samochodu wpłacały zaliczkę na podane przez oszusta konto. Były to kwoty od 1 tys. do 26 tys. zł.
Pierwsze informacje o oszuście policjanci z KWP otrzymali w czerwcu. Od tego też czasu funkcjonariusze zajmowali się namierzaniem mężczyzny. Było to bardzo utrudnione, gdyż kontakt z nim możliwy był wyłącznie poprzez telefon komórkowy. Po kilkudniowej obserwacji funkcjonariusze najbardziej dogodny moment na zatrzymanie. Całkowicie zaskoczonego mężczyznę ujęto w Gliwicach, gdy wyjeżdżał luksusowym jeepem grand cherokee z parkingu pod blokiem, gdzie wynajmował mieszkanie.
Natomiast świętokrzyscy policjanci zatrzymali 34-letniego mieszkańca okolic Jędrzejowa, który jest podejrzany o oszukanie przynajmniej 200 internautów. Mężczyzna wykorzystując jeden z portali internetowych wystawiał na aukcjach telefony komórkowe, których nigdy nie posiadał.
Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna początkowo na założonym przez siebie koncie użytkowym sprzedawał drobne rzeczy. Gdy zyskał dobre opinie od zadowolonych z zakupów internautów, w listopadzie rozpoczął oszukańczy proceder. Wystawiał na aukcje internetowe telefony komórkowe po atrakcyjnych cenach. W ten sposób na jego konto wpłynęło ponad 90 tysięcy złotych od zainteresowanych ofertą. Oszukał blisko 200 osób z całego kraju. Policjanci znaleźli u niego w domu 7 tysięcy złotych, które pochodziły z przestępstwa. Najprawdopodobniej resztę pieniędzy przeznaczył na alkohol i inne rozrywki. Wstępnie wyjaśnił, że jest chory więc zamierzał sobie jeszcze "dobrze pożyć".
Ostatnim z trzech internetowych oszustów był 30-letni mieszkaniec powiatu głogowskiego podejrzany o oszustwa przy sprowadzaniu samochodów z zagranicy. Mężczyzna oferował sprowadzenie pojazdów zamieszczając ogłoszenia w internecie i na stronach telegazety.
Jak uniknąć tego typu problemów? Sprawdź następną stronę
Za każdym razem osoby zainteresowane przyciągane były bardzo atrakcyjną ceną. Każdy z klientów wpłacał na specjalnie założone konta bankowe zaliczki w wysokości od kilkuset do 5000 złotych. W sumie w ten sposób mogło zostać oszukanych około 100 osób z całej Polski, na kwotę blisko 200 tys. złotych.
Jak podczas świątecznej gorączki uniknąć tego typu fałszywych ofert? Polska policja przygotowała kilka praktycznych porad.
Unikamy oszustów
- Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez internet,
- Uważaj na "super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny,
- Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy"),
- Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność,
- Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją,
- Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest numer konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym,
- Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych,
- Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.
Policyjne statystyki oszustw między styczniem a październikem 2007
Podczas 10 miesięcy 2007 roku policja odnotowała 27579 oszustw o charakterze kryminalnym. To mniej o 8,4 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wtedy liczba tych oszustw wyniosła 30105. Zdecydowana większość przestępstw - 25031 - została dokonana w miastach.
W artykule wykorzystano obszerne fragmenty z publikacji "Żerują na ludzkiej naiwności" opublikowanej na stronie policja.pl